Donanım

Qualcomm yeni kamerası ile herkes her an izlenecek!

Gizlilik her ne kadar önemli hale gelse de Qualcomm bunun zıttı gibi görünen bir kamera sistemini tanıttı. Buna göre yeni kamera sistemi her zaman sizi izleyecek.

Qualcomm yeni kamerası ile herkes her an izlenecek!

Şu ana kadar bildiğiniz tüm gizlilik kurallarını unutun. Çünkü artık gizliliğinize kabus olacak bir kamera sistemi geliyor. Qualcomm yeni işlemci serisinde her zaman açık kamera sistemini destekleyecek. Buna göre cihazınızın kamerası sürekli açık olacak ve etrafı gözetleyecek. 

Qualcomm Technologies ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Judd Heape "Telefonunuzun ön kamerası, dokunmasanız veya uyandırmak için kaldırmasanız bile, her zaman güvenli bir şekilde yüzünüzü arayacak" ifadelerini kullandı. Şirketin Snapdragon 8 Gen 1 işlemci setindeki yeni, her zaman açık kamera özelliklerinin, önümüzdeki yılın başlarında en üst düzey Android telefonlarda tanıtılması bekleniyor.

Qualcomm yeni kamerası ile herkes her an izlenebilecek!

qualcomm

Kim olduğunuza bağlı olarak, bu ifade heyecan verici veya korkutucu olabilir. Qualcomm bu yeni özelliğin, telefonunuzu elinize almadan uyandırabilme ve kilidini açabilme ya da artık yüzünüzü görmediğinde anında kilitleyebilme gibi yeni kullanım durumlarına olanak sağlayacağını düşünüyor.

Ancak, modern teknolojinin mahremiyetimizi ihlal etmek için nasıl kullanıldığına dair herhangi bir fikri olan bizler için, kullanmadığımız zamanlarda bile açık olan bir kamera kabus gibi geliyor. Mahremiyetin ihlali olası kolaylık avantajlarından çok daha ağır basar. Qualcomm'un bu özellik için ana hedefi her baktığınızda telefon kilidini açabilmek.

Elinize almanıza, ekrana dokunmanıza veya sesli komut söylemenize gerek yok - sadece yüzünüzü gördüğünde kilidi açılıyor. Elleriniz meşgulse bu elbette yararlı bir özellik olabilir ama mahremiyetinizi unutmanız gerek.  Şirket ayrıca, cihazınıza başkası bakarsa telefonu direkt kilitleyecek bir sistem geliştiriyor. Telefona başka biriyle bakıyorsanız, özel bilgilerin veya bildirimlerin görünmesini engelleyebilir. 

Yorumlar
Super Maketler
Peki o işlemciyi kullanan po up kameralı telefonlar ne olacak. Her zaman açık durmayacağı kesin
Cevapla
Kel
Buna göre bir batarya var mı ki 😁😁😁
Cevapla
Edım
Bu ne Yaman çelişki ! Bir yandan güvenlik ve gizliliğe önem verdikleri için bunu geliştirdiklerini söyleyen şirket aynı zamanda sizin izniniz olsun veya olmasın bu camera sizin ne yaptığınızı görebilecek mahremiyetiniz kalmicak özeliniz olmicak sizin izninize ihtiyaç duymayacak bir yazılımdan söz ediyor ! Böyle bir cihaz çıkarmayı planlayan firmaya Tokat gibi cevabı son kullanıcı verecektir. “Satın almayarak”
Cevapla
Ali Efe
Sırf işlemci performansı Dimensity 9000 bini geçerse hiçte sorun almaz kapış kapış gider . İşlemci çıkınca sende anlican nekadar aptal varsa hepsi alıcak, normalde Qualcom seven ve destekleyen biriyim ama bu son hamlesi onu bi gözümden düşürdü . Ki şuan hem işlemci olarak hemde insan ilişkileri olarak Media Tek 1. Qualcom 2. Sırada bunu herkes bilir zayen
Uğur
O kadar çok beyizsiz var ki. Bunu öyle bir pazarlar öyle bir raklam yaparlarki. O beyinsizler koşa koşa alıp hava atar.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.