Donanım

Rapor: Microsoft, AMD’yi satın alabilir

İddiaya göre Microsoft AMD'yi satın almak için görüşmelere başladı. Microsoft cephesinde Nokia'dan sonra dev bir satın alım daha gerçekleşebilir.

Rapor: Microsoft, AMD’yi satın alabilir

İki yıl önce cep telefonu devi Nokia’nın cihazlar ve hizmetler birimini ayrıca sahip olduğu patentler için 7.1 milyar dolar nakit para ödeyen Microsoft son yıllardaki en büyük satın alımlardan birine daha imza atabilir.

KiGuru sitesinin iddiasına göre Microsoft CPU ve GPU üreticisi AMD’yi satın almak istiyor. Üstelik ikili arasında görüşmeler üst düzeyde birkaç ay önce başladı. KitGuru sitesine göre Microsoft’un şu an nakit rezervi 95 milyar dolar seviyesinde. AMD’nin piyasa değer ise 1.8 milyar dolar. Son yıllarda özellikle donanım tarafında büyük atılımlar gerçekleştiren Microsoft’un AMD’yi satın almaması için hiçbir neden bulunmuyor.

PC dünyasında Intel’in egemenliğini bir türlü kıramayan AMD, oyun dünyasının ise mutlak hakimi görünüyor. Sony ve Microsoft, PlayStation 4 ve Xbox One oyun konsollarında AMD’ye ait APU (işlemci ve grafik işlemcisi bir arada) adı verilen yonga setlerini kullanıyor. Microsoft, APU işlemciler için satılan her Xbox One konsol için AMD’ye 100 dolar gibi astronomik bir ücret ödüyor. Xbox One’ın milyonlar sattığını göz önünde bulundurduğumuzda bu rakam milyar dolarları buluyor.

Microsoft’un AMD’yi satın alması oyun dünyasındaki bir numaralı rakibi Sony’yi kendisine bağlı kılacaktır. Sony de Microsoft gibi konsol başına AMD’ye 100 dolar gibi ciddi bir para ödüyor. PlayStation 4 satışları 20 milyonu aşmış durumda ve Sony’nin bugüne dek AMD’ye ödediği parayı gelin siz hesap edin.

Microsoft, AMD’yi satın aldığı takdirde bir taşla iki kuş hatta pek çok kuş vurmuş olacak. Firma öncelikle her Xbox One için ödediği 100 dolar ücretten kurtulacak. Üstüne üstlük Sony’nin AMD’ye ödediği paralar kendi kasasına girecek. Firma ayrıca Surface tablet ve hatta mobil cihazlarda AMD’ye ait çözümler kullanabilecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.