Donanım

Sağırlar ve körler için mobil iletişim geliştirildi

Design Research Lab, teknolojik yenilikler ile engelli insanların ihtiyaçları olan teknolojik boşluğu kapatmayı hedeflemektedir.

Sağırlar ve körler için mobil iletişim geliştirildi

Bu modern çağda iletişim özellikleri ile yeni çıkan araçlar kendi alanında geliştirildi. Ancak bu bilinen teknolojiler çoğunlukla engelli olmayan kişiler için tasarlandı. Sadece birkaç çeşit engelli kişiler için teknoloji bulabilirsiniz.

Sağır ve kör insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarımlar yapıldığını bilmek güzel. Design Research Lab, teknolojik yenilikler ile engelli insanların ihtiyaçları olan teknolojik boşluğu kapatmayı hedeflemektedir.

1334065283_l.jpg

Şu anda Mobil Lorm Eldiven ile, işitme ve görme bozukluğu olan kişiler için bir mobil iletişim ve çeviri cihazı geliştiriyorlar. Geliştirilen Lorm Eldiven, sağırlar ve körler tarafından kullanılan evrensel bir iletişim formuna dayanmaktadır.

Cihazı kullananlar tekstil basınç sensörleri özellikleri ile Lorm kullanarak mesaj için metin oluşturur.

Oluşan mesaj Bluetooth ile kullanıcının telefonuna aktarılır ve daha sonra istenilen mesaj alıcılara aktarılır. Eldiven kullanıcısı da mesaj alabilir ve onun için bir mesaj geldiği zaman eldivenin arkasından küçük titreşimler hisseder. Dokunsal geribildirim tasarımı ile kullanıcının gelen mesajı okumasını anlamasını sağlayacaktır.

Mobil Lorm Eldiven ile geçtiğimiz günlerde sağırlar ve körler birbiriyle iletişim sağlayabildiler. Ürün geliştirilme aşamasında ve sesli kitap ve e-kitap formları kullanarak öğrenme ve okul eğitimi için kullanılması planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.