Donanım

Samsung 5G ağ standardizasyonu için bastırıyor! 

Samsung 5G mobil teknoloji standardizasyonu için öncülük yapacak.

Samsung 5G ağ standardizasyonu için bastırıyor! 

4G teknolojisi ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bütün ülkelerinde henüz mevcut olmasa da, teknoloji devleri geleceğe yönelik mobil teknoloji standartlarının oluşturulması için çalışıyor. Japonya, ABD ve Çin gibi ülkeler 5G mobil teknoloji ticarileştirilmesi ve pazarda üstünlük kurmak için birbirleriyle yarışıyor hatta birlikte çalışma ortamı oluşturuyorlar. Bu süreçte bu alandaki çalışmalar herne kadar gündemde olsada ilerleme yavaş sürüyor. Ancak Samsung şirketlere 5G teknolojisinin küresel anlamda ticarileştirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak bir vizyon önerdi.

Geçtiğimiz hafta Arizona Phoenix'de gerçekleştirilen 3GPP RAN 5G Workshop toplantısında cep telefonu sektöründe yer alan büyük şirketlerin 500'den fazla temsilcisi 5G ağ teknolojisini tartıştı. Habersiz olanlar için 3GPP'nin dünya genelinde iletişim bağlayıcı şirketlere ve ekipmanlarına teknik standartları sunan özel bir kuruluş olduğunu belirtelim. Toplantıda proaktif şirketler arasında bulunan Samsung, 5G standardizasyonunu hızlandırmak için bir dizi önerilerde bulundu. Samsung,  kurulacak 5G ağları için standart olarak 6GHz aşan frekanslarda çalışan teknolojilerinde dahil edilmesi süretiyle ilk standart 5G ağlarının Eylül 2018, ikinci standart ağların ise Aralık 2019 yılına kadar tamamlanabileceğini belirtti.

1442861539_img20150921215127.jpg

Öte yandan Samsung Electronics ile sınırlı olmamak üzere 5G mobil iletişim teknolojilerinin etkin standardizasyonu için Nokia, Qualcomm, Ericsson gibi firmalar 5G teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ayrıca toplantıda Samsung'un önerisi üzerine Nokia, Qualcomm, Ericsson SK Telecom ve NTT DoCoMo firmaları tarafından bir konsensüs oluşturulmuş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.