Donanım

Samsung, 8K TV'lerini duyurdu!

Samsung, CES 2018 etkinliğinde devrim yaratacak 8K TV'lerini duyurdu!


CES 2018 her yıl olduğu gibi firmaların yeni teknolojilerine ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Samsung, yeni tanıtmış olduğu 8K çözünürlüğündeki TV modelleri ile görüntüleme teknolojisinin nasıl şekilleneceğini bizlere gösterdi.

Samsung bu yıl iki farklı TV modeli tanıttı. Bunlardan ilki 85 inç büyüklüğündeki 8K QLED TV modeli. Şimdiye kadarki en büyük QLED 8K TV modeli olan Samsung Q9S, yapay zekası sayesinde 4K çözünürlüklü içerikleri 8K'ya yükseltebiliyor.

Henüz Netflix, Hulu, HBO ve Amazon'da 8K içerikler yer almıyor. Ancak 8K içerikleri 2018'in sonlarına doğru görebielceğiz gibi görünüyor.

Samsung'un bir diğer tanıttığı model ise The Wall adını taşıyor. 146 inç büyüklüğündeki bu TV modelinde MicroLED teknolojisi kullanılıyor. MicroLED aslında modüler bir teknolojidir; bu nedenle kullanıcılar bu modülleri ekleyebilir veya kaldırabilir, TV'lerini daha küçük veya daha büyük hale getirebilir.

MicroLED ile ilgili bir diğer önemli bilgi ise, kendiliğinden yayılıyor olması. Ancak bu LCD TV'ler gibi arkadan aydınlatmalı bir panel olmadığı anlamına gelmiyor. MicroLED, OLED'e benzer şekilde çalıştığından, siyah renkleri yakmıyor ve bu sayede gerçek siyah tonuna ulaşılabiliyor.

Samsung, bu modüllerin TV'ye eklenmesinin veya çıkartılmasının performansı etkilemediğini söylüyor. Güney Koreli firma; yeni TV'lerinde, "olağanüstü parlaklık, kontrast ve her açıdan mükemmel bir görüntüleme" sunmayı taahhüt ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.