Donanım

Samsung, Avrupa’da dizüstü bilgisayar pazarından çekiliyor

PC sektöründe operasyonlarını düşüren üreticilere Samsung da katıldı.


Mobil dünyasının lider markalarından Samsung, yaptığı resmi açıklama ile Avrupa’da dizüstü bilgisayar satışını sonlandırdığını duyurdu. Chromebook modellerinin de dahil edildiği karar sadece Avrupa’ya kıtasına özgü. Güney Koreli üretici diğer pazarlarda satış faaliyetlerini sürdürecek.

Mobil dünyasının hızlı yükselişi PC sektörüne ağır bir darbe vurmasına karşın son birkaç çeyrektir özellikle dizüstü bilgisayar satışlardan kıpırdanmalar yaşandı. Bu sebeple Samsung’un Avrupa pazarından elini ayağını çekmesi endüstride şaşkınlık yaratmadı değil.

Samsung yaptığı açıklamada geriş dönüş için açık kapı bırakıyor, ayrıca Güney Koreli üretici Avrupa pazarından çekilecek olmasından dolayı işçi çıkarmaya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Samsung’dan önce pazarın ağır toplarından Sony VAIO  bölümünü elden çıkarırken,  Toshiba ise PC işlemlerini azaltma kararı almıştı. Şu an PC sektörüne yön veren üreticilerin Lenovo, Acer, Asus ve HP olduğunu görüyoruz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.