Donanım

Samsung, IFA 2014'te Quantum Dot ekranlı TV duyurabilir

Quantum Dot ekran teknolojisi OLED ekranlara oranda daha canlı renkler ve daha az enerji tüketimi vaat ediyor.

Samsung, IFA 2014'te Quantum Dot ekranlı TV duyurabilir

TV sektörünün öncü markalarından Samsung, bugün IFA’da düzenleyeceği etkinlik kapsamında yeni teknolojilerle donattığı ürünleri duyuracak. En çok merak edilen ürün Galaxy Note 4 olsa da, Güney Koreli üretici IFA 2014’le birlikte TV sektörü için yeni bir ekran teknolojisine geçiş yapabilir. The Korea Times’ın haberine göre Samsung IFA 2014’te Quantum Dot ekran teknolojisine sahip yeni bir televizyonun duyurusunu gerçekleştirebilir.

Samsung, Quantum Dot panellerin üretimine yılın ikinci yarısıyla birlikte hazır olacağı daha önce bildirildi. Bu panellerin 4K çözünürlükte olup olmadığı henüz bilinmiyor. Quantum Dot paneller kimi araştırma kuruluşlarına göre şu anki en başarılı ekran teknolojisi olarak gösteriliyor. OLED ekranlarda olduğu gibi doygun ve canlı bir görüntüleme deneyimi sunan Quantum Dot ekranlarda %40-50 oranında daha fazla renk yelpazesi mevcut. İnsan saçından 10.000 kat daha ince yarıiletken kristallerin kullanıldığı Quantum Dot ekranlarda ayrıca enerji tüketimi mevcut OLED panellere oranla %15-20 seviyesinde daha düşük.

Samsung’un Quantum Dot teknolojisini ilk olarak TV’lerde yer verecek. Seri ve hacimli üretimle birlikte ekran teknolojisini mobil ürünlerde de görebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.