Donanım

Samsung yapay zeka destekli bellek geliştirdi

Samsung, yapay zekadan beslenen bellek üzerindeki çalışmalarının sonuçlandığını açıkladı. Yapay zeka destekli bellekler çok yakında yeni bir devri başlatabilir.

Samsung yapay zeka destekli bellek geliştirdi

Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, endüstrinin yapay zeka (AI) işleme gücüyle entegre olan ilk Yüksek Bant Genişlikli Belleğini (HBM) geliştirdiğini duyurdu. AI destekli bu bellekler yeni bir devri başlatacak gibi görünüyor.

Şirkete göre; yeni bellekte işleme (PIM) mimarisi, veri merkezlerinde, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) sistemlerinde ve yapay zeka özellikli büyük ölçekli işlemeyi hızlandırmak için yüksek performanslı belleğe güçlü yapay zeka bilgi işlem yeteneklerine sahip.

Günümüzün bilgi işlem sistemlerinin çoğu, milyonlarca karmaşık veri işleme görevini gerçekleştirmek için ayrı işlemci ve bellek birimleri kullanan von Neumann mimarisine dayanıyor.

Bununla birlikte, HBM-PIM, paralel işlemeyi mümkün kılan ve veri hareketini en aza indiren her bellek bankasına DRAM için optimize edilmiş bir AI motoruna yerleştirerek doğrudan verilerin depolandığı yere işleme gücü sağlıyor.

Samsung’un mevcut HBM2 Aquabolt çözümüne uygulandığında, yeni mimari, enerji tüketimini yüzde 70’ten fazla azaltırken iki kattan fazla sistem performansı sunabiliyor. HBM-PIM ayrıca herhangi bir donanım veya yazılım değişikliği gerektirmez ve mevcut sistemlere daha hızlı entegrasyon sağlıyor.

Samsung

Samsung, mevcut HBM2 Aquabolt çözümüyle test ederek yeni mimari ile sistem performansını iki katına çıkardı ve enerji tüketimini yüzde 70'in üzerinde azaltıyor. Samsung, HBM-PIM'in herhangi bir donanım veya yazılım değişikliği gerektirmediğini ve mevcut sistemlere daha hızlı entegrasyona izin verdiğini söylüyor.

Yorumlar
apple
samsung yapmış yapacın biz piysadan çüyelim.#şaka.haha
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.