Samsung'un gelirleri, çip üretiminin %42 artmasıyla toparlanabilir

Samsung, Güney Kore'nin çip üretimindeki büyük artış sayesinde finansal gelirlerinde önemli bir toparlanma yaşayabilir.

Samsung'un gelirleri, çip üretiminin %42 artmasıyla toparlanabilir

Samsung, küresel ekonomik durgunluk ve yarı iletken çip talebindeki düşüş nedeniyle zor bir yıl geçirdi. Güney Koreli şirketin yarı iletken çip işi, en büyük gelir kaynağı olmasına rağmen, tarihinde ilk kez zarar etti. Eğer akıllı telefon bölümünün iyi performansı olmasaydı, Samsung Electronics 2023'ün üçüncü çeyreğinde zarar açıklayabilirdi. Ancak şimdi, kötü günlerin Samsung için sona erdiği görülüyor, zira Güney Koreli firmaların çip üretimi geçen ay önemli bir artış gösterdi.

Bloomberg'in bir raporuna göre, Güney Kore'nin yarı iletken endüstrisi, üretim ve sevkiyat açısından yıllardır görülmemiş bir artış gösterdi. Kasım ayında çip üretimi %42 artışla 2017'den bu yana en yüksek büyümeyi kaydetti. Çip sevkiyatları ise %80'lik inanılmaz bir artışla 2002'den bu yana en büyük yükselişi gösterdi. Güney Kore Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere göre, bu rakamlar, ülkenin en önemli endüstrisinin bir yıldan fazla süren zorlu dönemden sonra normal haline dönmekte olduğunu gösteriyor. Bu durum, Güney Kore'nin iki büyük çip üreticisi Samsung Semiconductor ve SK Hynix için harika haberler.

Samsung'un gelirleri, çip üretiminin %42 artmasıyla toparlanabilir

Bu aynı zamanda, küresel yarı iletken çip talebinin de toparlandığına işaret ediyor. Güney Kore'nin sanayi çıktısı, 2023 Kasım'ında, yarı iletken çip firmalarının büyümesiyle birlikte, geçen yıla kıyasla %5,3 arttı. Yapay zeka ve Üretken AI alanlarındaki patlama sayesinde yüksek performanslı yarı iletken çiplere olan talep arttı. Stokların azalmasıyla birlikte bellek çip fiyatları artıyor, bu da Samsung için iyi bir işaret.

Ancak Güney Koreli firma henüz tam olarak rahatlamış değil. Bazı uzmanlar, Çin'in kendi içinde çip teknolojilerini ve üretimini geliştirme çabalarını sürdürmesi nedeniyle küresel ekonomik büyümenin gelecek yıl yavaşlayabileceğine inanıyor. ABD'deki tüketiciler de artan enflasyon ve yükselen faiz oranlarının acısını hissediyorlar.