Donanım

Samsung'un Xiaomi'ye karşı yeni silahı!

Samsung, yeni çiplerini oluştururken Yapay Zeka teknolojisini kullanacak. İşte detaylar.

Samsung'un Xiaomi'ye karşı yeni silahı!

Samsung, yeni çiplerini oluşturmak için Yapay Zeka (AI) kullanacağını onayladı Şirket, önde gelen bir çip tasarım yazılımı firması olan Synopsys'in yeni yazılımını kullanacağını da sözlerine ekledi. Söz konusu çipler Güney Koreli Teknolojim devinin, Xiaomi'ye karşı yeni silahı olacak. 

Samsung'un bir sözcüsü Wired'e, şirketin Exynos çiplerini tasarlamak için Synopsys AI yazılımını kullandığını doğruladı. Ancak şirket, AI tarafından tasarlanan çiplerin henüz üretime girip girmediğini veya hangi ürünlerde görünebileceğini doğrulamadı.

Samsung, yeni çiplerinde yapay zeka kullanacak!

Samsung'un Xiaomi'ye karşı yeni silahı! - Resim : 1

Samsung, çiplerini yapay zeka kullanarak tasarlayan ilk şirketler arasında yer alırken, Google ve NVIDIA gibi diğer şirketler de yapay zeka kullanarak çip tasarlamayı planlıyor. Ancak Güney Koreli teknoloji devi bu konuda şu anda lider durumda diyebiliriz.

Birkaç ay önce, Google araştırmacıları yapay zeka çalışmalarını artırdı. Şirket, kullandığı Tensor çiplerindeki bileşenleri düzenlemek için yapay zeka kullanımına geçti. Google'ın bir sonraki akıllı telefonu Pixel 6 serisi, Samsung tarafından üretilen özel bir çipe sahip olacak.

Belirtildiği gibi, Samsung ve Google dışında, NVIDIA ve IBM de dahil olmak üzere diğer şirketler de AI odaklı çip tasarımıyla uğraşıyorlar. Ardından, yeni çipler için  kolları sıvayan Synopsys'in rakibi olan Cadence geliyor.

Synopsys ve diğer tüm şirketler tarafından kullanılan mevcut yapay zeka yazılımı makine öğrenimi denen tekniği kullanıyor. Şimdilik teknoloji devleri arasında Samsung, bu yazılımda öncü olacağa benziyor. Sizce Xiaomi ve Samsung arasındaki bir çip savaşında hangi şirket daha güçlü olur?

Yorumlar
CİHAN
Xioami kazanır
Cevapla
Samsungcu
Görürüz Exynos RNDA Yapılacak anlaşmalar imzaladılar daha hızlı bir cip olacak bak gör yakında çıktığında sonradan ağlamayın.
Misafir
Samsung 3500tllik telefonda mediatek g80 gibi işlemciler kullanmazsa kazanır bence.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.