Donanım

Şarjınız artık hiç bitmeyecek!

Yürürken mobil cihazlarınızı şarj edebileceksiniz!


ABD'nin Wisconsin Üniversitesi'nde bilim adamları, yeni geliştirdikleri bir alet sayesinde insanların yürüme hareketini elektrik enerjisine çeviren bir düzenek yaptı. Bilim adamlarının ayakkabıya yerleştirdikleri cihaz, hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor. Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten Prof. Tom Krupenkin, İnsanlar güçlü enerji jeneratörleridir, koşan bir insan, 1 kilovat enerji üretebilir açıklamasında bulundu. 

1314632209_pil-sarj.jpg

Bilgisayara benzer ayakkabı

Düşünülen yeni teknoloji, mikroskobik boyuttaki sıvı damlacıkların hareketlerinden ortaya çıkan enerjiyi elektriğe dönüştürmeye yarıyor. Elektrik geçirgen sıvı damlacıklardan binlercesini içeren bir alet, ayakkabıya yerleştirilerek bu işlem yapılıyor. Ayakkabıya bağlanan USB kabloları, bir kablosuz ağ vericisine bağlandıktan sonra, bu verici, cep telefonuna en fazla enerji harcatan işi, baz istasyonları ile bağlantı kurma işini görev alıyor. Bu cihaz bağladıktan sonra sıradan bir cep telefonu ya da dizüstü bilgisayarı hareket halindeyken istediğiniz kadar kullanabileceksiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.