Donanım

Sayılarla Turkcell Gebze Veri Merkezi...

Türkiye’de 100 kişiyi aşan bir şirketin tüm teknoloji ve sistem altyapısı için kendi veri merkezini kurması, tüm giderleri de eklediğimizde, yaklaşık 1 milyon TL’ye mal oluyor.

Sayılarla Turkcell Gebze Veri Merkezi...

Turkcell’den Gebze’ye 275 milyon TL’lik yatırımla veri merkezi
1464884107_turkcell-gebze-vermezi-acilisi-infografik.png

Veri merkezinin kurulması hizmetin ömür boyu sağlanacağı anlamına gelmiyor. Veri merkezi için çalışacak personel gideri, teçhizatın amortismanı gibi harcamalar maliyetleri sürekli yukarı çekiyor.

1464884345_q1b7646.jpg

Tüm bu harcamalar da yılda ortalama 1 milyon liraya denk geliyor. Aynı hizmetin Turkcell’den alınması durumunda şirket yılda yüzde 50 gibi bir oranda tasarruf sağlıyor. Gebze veri merkezinin kullanılması durumunda bilgilerin güvenliği, yedeklenmesi gibi hizmetleri de işletme düşünmek zorunda kalmıyor.

1464884445_q1b7574.jpg

Tüm hizmetleri opex (gider) hizmet kalemi şeklinde aldıkları gibi maliyetlerini ölçeklenebilir kullanarak tüm ihtiyaçları olan sunucu lisanslarını da kiralayabiliyorlar. Şirketin verisinin kurum içinde saklanması durumunda, oluşabilecek yangın, deprem gibi durumlarda veri merkezinin zarar görmesi bilgilerin kökten kaybolmasına sebep olabiliyor. Hizmetin Turkcell’den alınması durumunda ise bu gibi doğal afetler için yedekleme olduğundan şirketin verileri zarar görmüyor. Turkcell hizmet alan müşterisine, veri depolama, sunucu barındırma hizmetlerinin yanı sıra sanal sunucular, yedekleme, yönetim, donanım hizmetleri ve bulut servisleri hizmetleri sunacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.