Donanım

Servet değerindeki bu cihaz şimdi 10 dolar

Sony'nin bu cihazı bir zamanlar servet değerindeydi ya şimdi?


Son yıllarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birçok cihaz tarih oldu.  10 yıl öncesinde bir cep telefonu birkaç altın bilezik değerindeydi. Aynı telefonları şuanda 10 TL'ye bile satamazsınız. Özellikle telefon pazarında akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birçok cihaz gereksiz hale geldi.

Bir zamanlar çok pahalı olan cihazlardan biri de 20 seneyi aşkın bir süre önce üretilen ve Japonya başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde 300 dolara satılan Sony Watchman'di. Bu cihaza bugünün parasıyla kullanıcılar yaklaşık 1000 TL ödeme yaparak sahip olabiliyordu. Şimdi ise cihazın ikinci el modelleri 10 dolara alıcı buluyor. UHF ve VHF altında altı kanalı sorunsuz çeken Sony Watchman'in ilk sürümü 1982 yılında üretilerek piyasaya sürülmüştü.

1356358641_sonywatchman1.jpg

Taşınabilir televizyon 650 gram ağırlığına ve yüksek fiyatına rağmen kullanıcılardan yoğun ilgi görmüştü. Çünkü o yıllar için taşınabilir televizyon fikri son derece önemli bir olaydı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.