Donanım

Sharp, 5 inç'lik 1080p Full HD mobil ekranını tanıttı!

Apple'ın Retina'sına sıkı bir rakip geldi!


Mobil dünyanın en çok merak edilen gelişmelerinden birisi şüphesiz Full HD ekran döneminin ne zaman geleceği konusu idi. Merkezi Tokyo/Japonya olan ünlü elektronik üreticisi Sharp elini çabuk tutarak yeni mobil panelini geçtiğimiz saatlerde tüm dünyaya duyurdu.

1349282596_sharp.jpg
Bildiğiniz üzere Google'ın yeni telefonu Nexus 5 ve HTC One X5 modelleri ilk Full HD ekranları kullanacak mobil telefonlar olarak bakılıyordu, onlara ek olarak Oppo Find 5 modeli de 5 inç'lik Full HD bir ekranla karşımıza gelmesi beklenen telefonlar arasında idi.

1349282555_sharp1349266054.jpg
Sharp, ürettiği yeni mobil panel ile birlikte 1920 x 1080p çözünürlüklerini kullanan ilk Full HD ekranı böylece tanıtmış oldu. Sharp'ın ürettiği bu ekranı şuan tüm dünyada genel olarak bulunan en iyi mobil ekran teknolojisiyle karşılaştırdığımızda inç başına 340 ppi düşerken, Sharp'ın ürettiği bu yeni ekran ile inç başına 443 ppi düşüyor.

1349282512_1080p-generic-phone.jpgApple'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve son dönem cihazlarında kullandığı Retina Display teknolojisinden sonra mobil dünyanın en iyisi olmak için gelen Full HD ekran LCD IPS teknolojisini kullanıyor. Merak edilen bir diğer nokta da Sharp'ın geçtiğimiz saatlerde tanıtımını yaptığı ekranına rakipleri AMOLED ve çeşitli ekran üreticilerinden olan Samsung gibi firmaların cevabının ne olacağı?

Hep birlikte yeni nesil ekranın ne zaman hangi telefonlarla karşımıza çıkacağını bekliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.