Donanım

Sony ile Kristal LED dönemi başlıyor

Sony dünyada bir ilki CES 2012'de tanıttı. İşte Kristal LED'e dair haberimiz...


Sony, Full HD Prototip model 55 inçlik LED ekranını CES'te açıkladı. 140 cmlik ekran sektörün, LED kullanan, 55 inçlik full HD destekli, kendinden ışıklı ilk ekran olma özelliğine sahip.

Kristal LED ekranın getirdiği en büyük yeniliklerden biri de daha az enerji, daha yüksek görüntü kalitesi. Ekranda yaklaşık 6 milyon ultra küçük LED ışık kaynağı bulunuyor. LED ışıklarının direkt olarak ekranın önüne takılması ışık derecesi yönünde oldukça fayda sağlamış oldu, bununla birlikte plazma ve LCD ekranlara kıyasla daha düşük enerji tüketimi ile farkedilir derecede  yüksek kontrasta sahip görüntüler ortaya çıkıyor.

1326450143_sony-crystal-led-display.jpg

Yine LCD ekranlara kıyasla 55 inçlik prototip aydınlık ortamda yaklaşık 3.5 kat daha yüksek kontrasta, 1.4 kat daha geniş renk gamına ve yaklaşık 10 kat daha hızlı video görüntü tepki süresine sahip. Dahası bu değerler farklı modellerle değil tamamen Sony ürünleri ile ölçülmüştür.


Prototipin ana özellikleri

Panel büyüklüğü: 140 cm (55 inç)

Ekran elemanları: RGB LED

Piksel sayısı: 1.920 x 1.080 x RGB
(Full HD: her bir RGB LED'den yaklaşık 2 milyon adet olmak üzere, toplamda 6 milyon civarında LED kullanmaktadır.)

İzleme açısı: Yaklaşık 180 derece

Parlaklık: Yaklaşık 400 cd/m2

Renk gamı: NTSC'ye kıyasla %100'ün üzerinde (xy)

Enerji tüketimi (panel modülü): Yaklaşık 70W'ın altında

Kontrast (karanlık ortam): Ölçülebilir limit değerlerin üzerinde

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.