Donanım

Sony Vaio Tap 20 - Ön İnceleme

Sony'nin dev ekran tabletini sizler için inceledik!


IFA 2012'de mobil ve bilgisayar üreticilerinin en büyük avantajı Windows 8'di. Ancak Windows 8 ortak noktaydı ve bunların yanında farklı olanlar dikkatleri üzerine çekti. Bunlardan biri de şüphesiz ki Sony'nin dev ekranlı tableti oldu.

Evet Sony Vaio'nun yeni tableti 20 inç ekran büyüklüğüne sahip. Yeni işletim sistemine 'dokunmanın' en iyi deneyimlerinden birini sunuyor. Sony IFA'daki tablet bilgisayarlar konusundaki farklılığıyla oldukça ilgi topladı. Ayrıca 20 inç ekranlı bu tablet bilgisayar olarak da kullanılabiliyor.

Ekran boyutunu göz önünde bulundurunca bu tableti daha çok masaüstü bilgisayar gibi kullanmak isteyebilirsiniz. Tasarımına değinecek olursak büyük kelimesini dilimizden düşüremeyecek gibiyiz. Evet büyük ve aynı zamanda ağır bir tablet. 5.25kg ağırlığında ve taşınabilir bir bilgisayar diyemeyiz.

16:9 (1600x900), 10-point dokunmatik ekran çok hassas diyemiyoruz fakat oyunlar için yeterli görünüyor. Fruit Ninja oynayarak ekran performansını denedik ve fena olmadığını gördük. Windows 8 ekranda tam anlamıyla parlıyor.

Ayrıca Sony bu cihazda da Mobile Bravia Engine 2 sistemini kullanarak daha iyi çözünürlük ile kullanıcılarına sunuyor.

Ayakta durmasını sağlayan destekler konusunda biraz zorluk yaşıyor, daha farklı bir çözüm düşünülebilir. Farklı açılardan çok iyi cevap veren bir ekrana sahip değil. Büyük olmasının güzellikleri  kadar dezavantajları da ortaya çıkıyor.

Üst kısmında güç düğmesi ve ses butonları, ön kısımda bir tane fisiksel ana menü butonu yer alıyor. USB 3.0 girişleri ve SD kart girişinin yanında, Bluetooth, 3.5 mm standart kulaklık girişi, 2.1ch S-Force Front Surround 3D hoparlör ve bilgisayarlar için tasarlanmış HD Exmor Web kamera bulunuyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Windows 8 işletim sistemiyle çalışıyor. Core i5 çip, Intel HD Graphics 4000, 4 GB RAM ve 1TB HDD ile çalışıyor. Oyunların ve film izlemenin büyük ekranda verdiği keyif bir başka ancak dezavantajlarını da göze almak gerekiyor.

Ayrıca Sony'nin bu cihazı satışa çıkarırken Core i3, i5 ve i7 ve 4GB ya da 8GB RAM seçenekleriyle yayınlaması bekleniyor. Cihazın yaz sezonu sonunda satışa çıkacağı tahmin ediliyor. Sony Vaio Tap 20'nin fiyatı konusunda Sony henüz bir şey söylemiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.