Donanım

SSD'de kapasite rekoru kırıldı: 100 TB

Solid State Disk olarak bilinen ve hareketli parça içermedikleri için erişim hızları yüksek olan SSD disklerde kapasite sınırı 100 TB'a çıktı.

SSD kapasiteleri coştu: 100 TB

Bilgisayar kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran ve özellikle dosya transferi sırasında hızları artıran SSD diskler uzun yıllardır kullanımda. Fiyatları pek düşmeyen ve geleneksel disklere göre daha pahalı olan bu depolama türü ağırlıklı olarak orta/üst düzey cihazlarda kullanılıyor.

Yakın zamana kadar SSD depolama çözümlerinde kapasite sınırı Samsung'un duyurduğu ürünlerle 30 TB'a yükselmişti. Yeni bir kapasite artımı ile bu sınır tam 100 TB'a yükseldi.

Nimbus data firmasının yeni SSD modelinin kapasitesi yukarıda da yazdığımız gibi tam olarak 100 TB. Bugüne kadar SSD kategorisinde duyurulan en büyük kapasite olan 100 TB'a 20 milyon şarkı, 20 bin HD film, 2 milyon RAW fotoğraf (her biri 50 Mbyte) saklanabiliyor.

ExaDrive DC100 isimli yeni SSD, standart 3.5 inç disk formuna sahip. Yani standart bir sabit disk kadar yer kaplıyor. SSD'nin iki hata arasındaki  çalışma süresi ise 2.5 milyon saat yani 285 yıl olarak açıklandı. 2018 yılının yaz aylarında piyasaya sürülmesi beklenen ExaDrive DC100'ün fiyatı açıklanmadı. Ancak bu kadar yüksek kapasiteli bir SSD'nin ikinci el bir otomobil fiyatında olması muhtemel görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.