Donanım

Süper ince esnek piller geliyor!

Bilim adamları süper ince esnek pil geliştirdi.


İnsanların yanlarında taşıyacağı cihazların ekran büyüklerinin artmasını engelleyen en önemli etmenlerden biri de artan ekran boyutu ile birlikte çok yer kaplıyor olmalarıdır. Genelde mobil cihazların yanınızda taşıyabileceğiniz bir yere, cebinize ya da çantanıza rahatlıkla sığması çok önemli.

Bir süredir esnek e-ink ve OLED görüntü arabirimleri piyasada bulunuyor. Ancak diğer cihaz parçaları esnek olacak şekilde ayarlamak zor görünüyor.  Genelde teknolojik aletlerin en büyük tek parça yapısı olan pillerde bu daha zor görünüyor.

1344500886_flexible-batteries-08-07-12-01.jpg

Şimdi ise Koreli bilim adamları, gelecekte büyük ekranlı katlanabilir cihazlarda kullanılabilecek, süper ince ve elastik bataryalar geliştirdi.

1344500906_soft-solar-battery-layers.jpgKoreli bilim adamı Profesör Keon Jae Lee ve takımı bu tür sınırlamalara çözüm getirebilecek, katlandığında voltaj değişikliği oluşturmayan bu süper ince lityum-iyon pil bir pil geliştirdi. Ancak bu pilin ne zaman kullanılacağı bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.