SUV araçlar dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de en çok tercih edilen, en popüler araç tiplerinden biridir.


Birçok alıcı SUV'leri yüksek sürüş yükseklikleri, dört tekerlekten çekiş, geliştirilmiş arazi kabiliyeti, iç mekan çok yönlülüğü, imajları ve/veya benzer özellikleri sebebi ile oldukça ilgi çekmektedir.


SUV araçlar çok çeşitli fiyat ve boyutlarda mevcutturlar ve alt kompakt otomobillerden çok daha büyük olmayan küçük modellerden kamyonet donanımına dayalı uzun boylu modellere kadar çeşitlilik gösterirler. Elektrikli modeller, hibrit, plug-in hybrid ve tam EV güç aktarma organları ile artık her yerde daha yaygın hale geliyor.


Ancak konumuz SUV araç alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğundan, sözü daha fazla uzatmadan bu unsurların neler olduklarına hep birlikte göz atalım.


SUV araç almadan önce bunları mutlaka dikkate alın!

Boyut


SUV'nin boyutu çok önemlidir. Daha küçük bir SUV, tahmin edeceğiniz üzere daha küçük ailelere uyacaktır. Böyle bir SUV, beş kişiye kadar rahatça oturabilir. Kalabalık bir aileye sahip olanlar veya grup halinde seyahat etmeyi sevenler, herkesin rahatça sığabilmesi için daha büyük bir SUV isteyebilir. Orta boy bir SUV, 8 kişiye kadar oturabilir ve genellikle herkesin oturması için üçüncü bir oturma sırası bulunur.

Bütçe


Bir aile SUV için alışveriş yaparken, istedikleri tüm özelliklere uygun fiyata sahip bir SUV bulmalıdır. Küçük SUV'lar genelde bütçeye uygun araç olmalarının yanı sıra, teknoloji ve güvenlik özellikleri sunuyorlar. Küçük bir araştırma ile piyasada çok farklı SUV modeli bulunabilir. Teknolojioku olarak zaman zaman sizlerle uygun fiyatlı olan bu SUV modellerini sizler için listeliyoruz.

Yakıt verimliliği


SUV araçlar daha büyük bir motora sahip, ancak aynı zamanda bazı modeller daha aerodinamik ve daha iyi gaz kilometre performansı sağlıyor. Bir kişi 4 silindirli bir motora sahip bir SUV alırsa, 8 silindirden daha az gaz tüketecektir. SUV'ler daha fazla yakıt verimli hale gelirken, diğer arabalardan daha fazla gaz kullanıyorlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.