Donanım

Tablet alırken dikkat edilmesi gereken altın kurallar!

Tablet alacaksınız, fakat hangisini seçeceğiniz konusunda bir fikriniz mi yok? Aşağıdaki hususları dikkatlice okuyunuz. Kendiniz için doğru tableti seçiniz.


Piyasadaki tablet sayısı gün geçtikçe artıyor. Eğer bir tablet'e ihtiyacınız varsa, iPad dışında çok fazla seçeneğiniz var. Birçok seçenek beraberinde kafa karışıklığına sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için tablet'te aramamız gerenken birçok özellik var.


1312932231_tablet-pc-1.jpg

Tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi boyuttaki tableti tercih etmeli, hangi işletim sistemini kullanmalıyız? Bir 3G tablete gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu ve bunun gibi soruların cevabı ise tabletinizi hangi amaçla kullanacağımıza ve ondan ne gibi beklentilerimizin olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu yazımda doğru tableti seçerken dikkat etmemiz gereken 9 şeyi bir araya getirmeye çalıştım.

Dikkat etmeniz gereken kuralları diğer sayfaya tıklayıp görelim ;  

1.Hangi işletim sistemini  tercih edilmiş?

Tabletlere yönelik bir çok işletim sistemleri  mevcut. Bunlardan en popüleri ise Apple'ın iPad'de tercih ettiği  iOS. 2011'de piyasaya sürülecek  birçok tablet ise Android 3.0 ile çalışıyor olacak.

Tercih edilen diğer  tablet işletim sistemleri ise BlackBerry ve HP. Windows 7 ile çalışan tabletler piyasada bulunsa ?da ,bu işletim sistemi tabletlere yönelik değil.


2. Ekranı ne kadar büyüklükte?

Bir tablet seçerken en önemli faktörler den birisi. Tabletinizin boyutu, onunla rahatça çalışabilmenize ve rahatça taşıyabilmenize göre değişiklik gösteriyor.

iPad 2'nin ekranı 9.7 inç ile orijinal iPad ile kıyaslandığında hiçbir farklılık göstermiyor. Piyasadaki birçok Android 3.0 tablet ise 10.1 inç ekran boyutuna  sahip.

Ama  daha küçük 7 inç'lik tabletler de mevcut. Blackberry Playbook  , Dell Streak 7 bu tür tabletlere en iyi örnek teşkil ediyor.


3. Hangi işlemci kullanılmış?

Piyasada'ki hemen hemen  bütün tabletler ARM işlemci teknolojisini kullanıyor. Apple iPad 2, Apple A5 çipi ile çalışıyor. Android 3.0 tabletleri ise genellikle Nvidia'nın Tegra 2 işlemcisine sahip.


4. Bir 3G tablete ihtiyacınız var mı?

Wi-Fi destekli tüm tabletler kablosuz ağlara bağlanabilirler. Fakat birçok tabletin iki sürümü bulunuyor. Bu sürümlerden bir tanesi, Wi-Fi ağları dışında 3G'yi de desteklemekte. Bu sayede bir SIM kart ile mobil internete bağlanabiliyorlar.
3G sürümlü tabletler  genellikle daha pahalılar ve bir veri paketi satın almanızı gerektiriyor.


5. Kamerası var mı veya kameraya ihtiyacınız varmı?

Yeni iPad 2 ve birçok Android3.0 tableti çift kameraya sahip. Ön yüze monte edilen kamera, Skype veya Google Talk gibi uygulamalar yoluyla görüntülü olarak görüşmenize olanak sağlıyor. Arka tarafta monte edilen kamera ise cep telefonlarında olduğu gibi fotoğraf çekmeye yarıyor.

Birçok tablet 720p yüksek çözünürlüklü video kaydediyor. Eğer bu özellik sizin için önemli ise tablet seçerken buna dikkat edin.


6. Kaç uygulama ile uyumlu?

En fazla uygulama 300.000'den fazla uygulamaya sahip olan Apple App Store, iPad 2 ise uygulamaların neredeyse hemen hepsini çalıştırıyor. Ancak iPad'i özel kılan kendisine has 65.000 uygulama bulunuyor.
Android'de ise sadece birkaç bin Android 3.0'a özel uygulama mevcut. Ancak bu uygulamalar tüm temel ihtiyaçları karşılar düzeyde.


7. Ne kadar depolama alanı mevcut?

Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız var sorusuna cevaben, tabletinizi hangi amaçla kullanacağınıza göre değişiyor. 16GB, müzik ve fotoğraflarınızı depolamak için ortalama yeterli bir alan, ancak daha büyük uygulamalar ve HD videolar çok daha fazla alana ihtiyaç duyabilir.
iPad'in depolama alanı bellek kartı ile genişletilemiyor fakat piyasadaki diğer birçok tablet, microSD veya microSDHC slotları ile genişletilebiliyor.8. TV'nize bağlanabiliyor mu?

Birçok tablet monitöre ve televizyona HDMI kablosu yoluyla bağlanabilir. Eğer tabletinizde video dosyaları taşıyorsanız ve bunları daha büyük bir ekranda seyretmeyi tercih ediyorsunuz, HDMI çıkışı işinize yarayabilir.

Eğer sizin için önemliyse HDMI çıkışına sahip bir tablet arayın. Ek olarak tek satın almanız gereken şey, bir HDMI kablosu olacaktır.

9. Kalınlığı ve ağırlığı

iPad 2, sadece 601 gram olması ve sadece 8.8mm'lik bir profile sahip. Ancak iPad 2 artık en ince ve en hafif tablet değil. Zira Galaxy Tab 10.1 sadece 595 gram ve 8.6mm kalınlığında.

7 inç BlackBerry Playbook ise 9.7mm kalınlığında ve 400 gramın biraz üzerinde. Samsung Galaxy Tab 10.1 ise 10.9mm kalınlığında ve 599 gram ağırlığında.
Son olarak yeni modelleri incelemek için Eylül ayında Berlin'de düzenlenecek telekomunikasyon fuarı IFA 2011'i beklemekteyiz.

Yorumlar
Misafir
tsk edriz
Cevapla
Misafir
tablet alacağım. ipad 4 sizce nasıl ? 3g ve wifili istiorum.
Cevapla
semina
hiç güzel değil bu ne böyle :))) şaka şakaaaaaaaa
Cevapla
semina
hiç güzel değil bu ne böyle :))) şaka şakaaaaaaaa
Cevapla
Misafir
BZM OKULA GELMEZ
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.