Donanım

Taşınabilir, güneş enerjili ekolojik ev; Ecocapsule

Slovak bir girişimin geliştirdiği Ecocapsule, yaklaşık 100 bin dolar fiyat etiketi ile içerisinde uzun süre yaşanabilen, karavan tarzı taşınabilir bir yapı sunuyor. 2018’de sadece Avrupa’da satışa sunulan Ecocapsule, şimdi nihayet ABD’de de satın alınabiliyor.


İstediğiniz yere götürebileceğiniz gibi enerjisini de dahili yel değirmeni ve üzerindeki güneş panellerinden sağlayarak size kablo çekme masrafı gibi fazlalıklarla uğraştırmayan sürdürülebilir, ekolojik yaşam alanı Ecocapsule, 100 bin dolar fiyat ödeyen herkesin olabiliyor.

Taşınabilir, güneş enerjili ekolojik ev; Ecocapsule

Güneş enerjisiyle çalışan, sürdürülebilir ve ekolojik bir yaşam alanı olarak tasarlanan Ecocapsule, yumurta şeklinde bir mikro-ev.

Yaklaşık 20 metrekarelik kullanım alanına sahip.

İki kişinin rahatça yaşayabileceği şekilde inşa edilen evde bir ikiz yatak, çalışma masası, mutfak, duş ve tuvalet bulunuyor.

Ecocapsule’ü benzer mikro-evlerden ayıran özelliği ise sürdürülebilir olması. 

Güneş enerjisi panelleriyle desteklenen ev, yağmur suyunu filtreleyip depolayan bir sistemle donanmış. 

Eğer ne güneş ne de rüzgâr bulamam diyorsanız entegre batarya ile bir kaç gün idare edebiliyorsunuz.

Mikro-evler aynı zamanda karavanlara benzer şekilde, otomobil görevi de görüyorlar. Bahçesine küçük bir ev kurmak isteyenlerden tutun oteline ek oda sağlamak isteyen işletmelere kadar geniş bir alana hitap eden kapsül ayrıca taşınabilir tarzda.

Ürünü aşağıdaki videodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ecocapsule için belirlenen başlangıç fiyatı ise 98000$. Buna nakliyat bedeli dahil değil, nakliyat için ayrıca 3000$ civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Dünyanın her yerine kapsülün gönderilebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.