Donanım

Telefonların hızına hız katacak UFS 3.0 duyuruldu

Telefonların veri okuma hızına, hız katacak UFS 3.0 standardı duyuruldu.


Telefonların dahili depolama birimleri, sistem performansına doğrudan etki ediyor. Okuma ve yazma hızlarına bağlı olan performansın artması için geçtiğimiz yıllarda UFS 2.1 standardı duyurulmuştu.

JEDEC, şimdi de telefonların hızına hız katacak olan UFS 3.0 ile karşımıza çıktı. Önyükleme için daha düşük güç tüketen UFS 3.0 standartı, UFS 2.1'e göre bant genişliği tarafında tam 2 kat daha fazla performans vadediyor.

UFS 2.1 standardı tek bir şerit üzerinde 11.6 Gbps'ye kadar veri taşıyabilirken, UFS 3.0 ile bu hız 23.2 Gbps'ye çıkıyor. UFS 2.1, 2.7V ile 3.6V arasında çalışırken UFS 3.0 ile 2.5V'ta düşüyor. Bu sayede güç tüketimi azalıyor.

JEDEC, UFS 3.0 ile telefon pazarının yanında otomotiv pazarına da hitap etmek için -40 derece ila 105 derece arasında çalışma opsiyonu sunuyor. JEDEC son olarak UFS 3.0 için geliştiricilmiş microSD kartların da geleceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.