Donanım

Televizyon alacağım; Full HD mi yoksa 4K mı alayım?

Kafanız mı karışıyor? Aradığınız cevapları bulamıyor musunuz? O zaman bu haberimiz tam size göre!

Televizyon alacağım; Full HD mi yoksa 4K mı alayım?

Son dönemde 4K çözünürlüğünde televizyonların fiyatlarının düşmesiyle birlikte kullanıcıların acaba 49 inç 4K mı? Yoksa 55 inç Full HD mi arasında kaldığına şahit olmaktayız.

Teknoloji aşığı olan bizler bu noktada fazla çözünürlük her zaman daha iyidir diyoruz ama 4K televizyonu olupta hayatında hiç 4K çözünürlüğünde bir içerik izlememiş çok fazla kullanıcının olduğuna da üzülerek şahit olmaktayız.

4K nedir?

Tüm ekranların bize görüntüyü verebilmesi için özel olarak tasarlanmış küçük kutulardan oluştuğunu belirtelim. 3 temel renkten oluşan bu kutucuklar bize grafik kartından iletilen verinin işlenmesini sağlar ve görüntü oluşur.

Bu küçük kutular aynı düzlemde ne kadar çok bulunuyorsa bu bize daha yüksek çözünürlük olarak geri döner. Bu kutucukların birbirlerine olan yakınlığı ve dolayısıyla yoğunluğu ise ppi (Pikse-Per-Inch) değerini belirler. PPI değeri bir ekranın keskinliğininde en önemli göstergelerinden biridir. 5 inç boyutunda Full HD bir telefon ekranın ppi değeri ortalama 460 iken; aynı boyut ekranda çözünürlük 2K’ya çıktığında ppi değeri 580’lere varmaktadır.

Çözünürlüğün matematiksel karşılığı ise şöyledir.

HD çözünürlük 1280x720p=921.600 adet piksel

Full HD çözünürlük ise 1920x1080=2.073.600 adet piksel

4K yani 3840x2160 piksel ise 8.294.400 adet piksele karşılık gelir. Piksel sayısı ne kadar fazlaysa görüntü kesildiğinde o derece detaylı olur.

Peki, buradan hangi sonuca varabiliriz?

47 inç 4K bir televizyon, 65 inç 4K bir televizyondan daha keskin görüntüler ve ppi değerinden dolayı daha parlak bir ekran sunabilmektedir (aynı paneller kullanıldığı sürece). Bunu da en güzel şu görselle anlatabiliriz.

Peki, 4K yayınlar?

4K şu an için bir gereklilik değil ve izlediğimiz dijital platformlarında şu anda bırakın 4K’yı, HD yani 720p görüntüyü bile sunabildiklerini söylemek pek doğru sayılmaz.

TRT 4K yayına geçtiğimiz günlerde TRT 4K kanalı adı altında başladı. Günün belli saatlerinde 4K içerikleri karasal yayın üzerinden stream ediyorlar ama bu da gerçek anlamda 4K çözünürlük sunabiliyor mu bunun takdirini siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz

4K içeriklerin internetten izlenmesi ise ayrı bir makale konusu fakat şu anda yapılan araştırmalara göre kayıpsız 4K deneyimi için en az 11 megabit internet hızına ihtiyaç duyuluyor. Çoğumuzun evinde bile olmayan bu hızlarla 4K içeriği internetten stream etmek ise oldukça zor ve kota yiyebilici

Bu veriler ışığında 4K yayın ve içerik için şu anda ne intenret servisi sağlayıcılar ne de karasal yayından dijital görüntü aktaran fiarmalar tam olarak hazır değil.

4K televizyonum var; Peki, 4K çekim yapabilen video kamera da almalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kesinlikle “Evet” olmalı. 4K yayın ve içerik konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz ama kendi içeriğinizi oluşturup bunu arkadaşlarınızla paylaşabilir ve gerçek 4K deneyimi evinizde yaşayabilirsiniz.

Video kamera ve fotoğraf makinesi tarafında sizlere .h265 desteği olan ürünleri öneriyoruz. .h265 video formatı, şu anda kullandığımız .h264 formatından çok daha gelişmiş özellikler sunarak videoların daha az yer kaplamasını sağlamaktadır.

.h264 formatında 1 dakikalık 4K çözünürlüğünde video 350 megabayt civarında yer kaplarken;

.h265 formatında 1 dakikalık 4K çözünürlüğünde video 220 megabayt yer kaplamaktadır. Bundan dolayı sizlere .h265 formatını önermekteyiz.

Samsung NX1 incelemesi için tıklayın

Akıllı telefon tarafındaysa durum biraz daha kolay. Son dönemde çıkan hemen hemen tüm amiral gemisi telefonların 4K çekim özelliği olduğunu biliyoruz. Mobil tarafataq 4K çekim gücü 60 kare/saniye oranına ulaştığındaysa daha fazla kişi tarafından tercih edilecektir. Lakin şu anda 4K ile 30 kare/saniye oranını geçebilen bir telefon yok!

Son olarak şunu belirtmekte fayda görüyoruz. 4K TV'ler varken ve böylesine ucuzlamışken size gidin Full HD televizyon alın demek en basit tabirle ahmaklık olacaktır. Belli bir bütçeniz varsa ve daha büyük bir televizyon almak sizin için şartsa ve o boyutta 4K televizyonlar sizin için pahalı geliyorsa Full HD tercihi yapmaktan sakın çekinmeyin.

Oyun konsolları tarafındaysa 4K sanırız 2019'a kadar büyük bir hayal...

Bu konuda sizin yorumlarınızı da oldukça merak ediyoruz...

Yorumlar
İSMAİL
BENCE, DEVİR TEKNOLOJİ DEVRİ. 1 HAFTADIR FULL HD Mİ YOKSA ULTRA HD Mİ ONA BAKIYORUM.EĞER ZENGİN DEĞİLSENİZ VE TEKNOLOJİDE GERİDE KALMAK İSTEMİYORSANIZ ULTRA HD YANİ 4K TV ALMAK DAHA MANTIKLI GELİYOR BANA. 4K YI BIRAKIN ADAMLAR QLED TV İLE 8K GÖRÜNTÜYE GEÇMİŞ DURUMDA NE ZAMAN GELECEĞİ MEÇHUL AMA OLSUN. KEŞKE DEMEKTENSE ALMAK EN İYİSİ.
Cevapla
EVLAT
Eeee 2019'a geldik, şimdi 4K almalı mıyız, yoksa almamalı mıyız?
Cevapla
Kemal Demir
standart bir ev kullanıcısının 4K televizyon alması son derece gereksizdir. bunu şöyle bir benzetmeyle anlatabiliriz. Ferrari almışsınız ama yolunuz köy yolu. Ferrari o yolda gitmez. boşuna para vermeyin. Full HD şimdilik en iyi çözüm
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.