Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 altın kural

Teknolojinin hızla gelişmesinin etkisiyle evlerimizdeki televizyonlarımızdan beklentilerimiz de artıyor. Bu içeriğimizde ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir televizyon almanız için dikkat etmeniz gereken hususları inceliyoruz.

Yeni televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 detay


Televizyon alınacağı zaman kanal sayısına ve teletex özelliğinin olup olmadığına bakılan zamanlar çok eskide kaldı. Bir dönem Plasma TV’ ler yaygınlaştı fakat onların da dönemi bitmek üzere. Ardından LCD televizyonlar geldi. LCD teknolojisine sahip televizyonlar hala piyasada mevcut olsa da artık yeni dönem LED ve OLED TV dönemi… 


Televizyon almayı düşünüyorsunuz fakat piyasadaki modellerin neredeyse hepsi aynı özelliklerden bahsediyor diyorsanız, size yardımı dokunacağını düşündüğümüz önemli noktaları maddeler halinde haberimizden inceleyebilirsiniz.


İşte televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 altın kural;

1. Garanti Süresi ve Servis Ağı


Garanti süresine dikkat ediliyor olsa da hatırlatmak isteriz. Televizyonunu tercih ettiğiniz markanın ürününe kaç yıl garanti verdiğine ve garanti şartlarına mutlaka bakın. Ayrıca servis hizmeti ve bulunduğunuz yerde hizmet veriyor olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Eğer benzer özellikte ve fiyatlarda birkaç seçenek arasında kararsız kalırsanız garanti süresi uzun olanı tercih etmek her zaman faydalı olacaktır.

2. Ekran Boyutu


Ekran boyutu ilk önemli ölçüt. Çünkü bu sektörde asıl fiyatı belirleyen konu panel maliyetidir. Ekran ne kadar büyük ise vereceğiniz para da o oranda artacaktır. Fakat ekran büyüklüğü izleyeceğiniz mesafeyi de belirler. Yani yanlış ebatlarda bir televizyon keyiften çok rahatsız edici olabilir. Odanızın büyüklüğünü ve izleme mesafenizi ve görüş açınızı hesaplayarak aşağıdaki tablodan size uygun ekran büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. 
Ekran boyut-mesafe oranı

3. Tepkime-Yenileme Hızları


Alacağınız televizyonda belki de en önemli kriter bu ikisidir diyebiliriz. Tepkime süresi milisaniye cinsinden verilir ve ekran ne kadar hızlı tepki verirse o kadar hızlı görüntüleme sağlarsınız. Yani tepkime süresini en küçük değerlere sahip televizyonu seçmeniz faydalı olacaktır. Yineleme hızı ise hertz değeridir ve “Hz” olarak kısaltılır.  Yineleme hızı ise ne kadar yüksek ise o kadar dinamik görüntü alırsınız. Yineleme hızı düşük ekranlarda hızlı sahne geçişlerinde görüntü akıcılığı azalır, küçük takılmalar yaşarsınız ve özellikle siyah renklerde bu daha fazla rahatsız eder. Günümüzde HD yayınların standart haline geldiğini düşünürsek gelecek yıllarda da rahatça kullanabileceğiniz bir televizyon için yineleme hızı en yüksek modelleri tercih etmekte fayda var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.