Donanım

Tersi düzü olmayan yeni USB kablolar geliyor!

Taslağı geçtiğimiz nisan ayında belirlenen yeni USB’ler, daha hızlı veri aktarımı ve güç sağladığı gibi, iki yüzü de girişe takılabiliyor.

Tersi düzü olmayan yeni USB kablolar geliyor!

USB kablolar yıllardır kullanımda olsa da, ucunu doğru takmayı bir türlü beceremiyoruz. Denk getirene kadar çevirip çevirip mobil cihazlarımıza bir daha takmaya çalıştığımız USB’ler sinir bozucu bir hal alabiliyor. Bilim insanları bu işe niye bir çözüm getiremiyor diye düşünenlere sonunda müjdeli haber geldi. Taslağı geçtiğimiz nisan ayında belirlenen yeni USB’ler, daha hızlı veri aktarımı ve güç sağladığı gibi, iki yüzü de girişe takılabiliyor.

Kullanımdaki USB 2.0 Micro-B’ye benzer boyutlarda olan yeni USB’ler, dizüstü bilgisayarlardan tabletlere ve akıllı telefonlara kadar pek çok mobil cihaz düşünülerek tasarlanmış. Standart kablolarda 3A, konnektörlerde de 5A güç iletebilen Type-C USB’ler cihazların daha hızlı şarj olmasına da imkan verecek. Ayrıca 10 Gbps’ye ulaşan veri aktarım hızları da söz konusu olacak.

1407937219_img20140813162408.jpg

Burada esas hedef ise pek çok platform ve cihazda çalışan tek bir kablo ve konnektör ortaya koymak; önceki normal, mini ve mikro USB boyutlarından kurtulmak. Böylece örneğin dizüstü bilgisayarınızı şarj eden USB Type-C kablosunu çevre birimlere de bağlayabileceğiz. Yeni tip kablonun geriye dönük uyumluluğu olmayacak olsa da, adaptörler sayesinde eski cihazlarla da kullanılabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.