Donanım

Türk üretimi kamera tüm dünyada kullanılacak!

Türk mühendisleri tarafından üretildi

Türk üretimi kamera tüm dünyada kullanılacak!

Türk mühendisleri ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen proje tüm dünyada yankı uyandırdı. Üretilen kameralar ilk soğutmasız kızılötesi kameralar olarak tarihe geçti. Peki bu kamera ne işe yarayacak?

Kamera yaydığı kızılötesi ışınlarla yayaları algılayarak çarpmamak için araçları otomatik olarak durdurabilecek. Ayrıca cep telefonlarına gece görüşü sağlayacak. Kamera şimdiden yurt dışındaki savunma sanayilerinden siparişler almaya başladı.

1357136510_10odtu-kizilotesi-kamera.jpg

Kameranın büyük avantajlarından biri de diğer kızılötesi kameralara göre çok daha ucuza üretilebiliyor olması. Özellikle akıllı sistemlerin yaygınlaştığı günümüzde, akıllı evlerde, akıllı telefonlarda ve otomobillerde kullanılması bekleniyor.

1357136518_806537detay.jpg

ODTÜ MikroElektroMekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde geliştirilen proje ile cebinizden ateşiniz ölçülmesinden savunma sistemlerine kadar bir çok alanda ilerleme kaydedildi.

Yorumlar
zorro
sahip cikabilmemiz lazım
Cevapla
s@mi
One x s3 ün eline verirde ne alaka burada Türk malı iyi bi icattan bahsedilmis. Devam etsin böyle en sonunda bi telefon yapsınlar
Cevapla
ali
yorumcular haberle sizin yazdiklarinizin ne alakasi var laf olsun torba dolsun
Cevapla
Misafir
cok guzel gelismeler devamını bekliyoruz tubitaktan
Cevapla
Misafir
arkadaş haklı one x çok kötü s3e göre
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.