Donanım

Türkiye çip üretimi için kolları sıvadı!

Dünyada her yıl yaklaşık 1 trilyon adet çip üretiliyor. Bu her kişi için ortalama 130 çip demek. Yenilenen teknolojilerle de çip kullanımı giderek artıyor.

Türkiye çip üretimi için kolları sıvadı!

Elektronik ürünlerden otomobile kadar her alanda kullanılan çiplerde yaşanan sıkıntı ülkeleri, kendi çözümlerini üretmeye yöneltiyor.

Türkiye de boş durmayan ülkeler arasında yer alıyor. ABD ve Avrupa çipte Tayvan ve Çin’e olan bağımlılıklarını azaltmak için milyarlarca dolarlık yatırım yaparken Türkiye de boş durmuyor. Bu konuda bir şirket ile anlaşma yapılarak çip üretimi yapılacak.

Gündemde yerini koruyan çip krizine yönelik Bakan Mehmet Muş yaptığı açıklamalarda bir şirket ile anlaşma sağlanarak çip üretimi yapılacağını ve çip üretimi için Ankara’da yer tespitinin yapıldığını belirtti.

Bakan Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı

Türkiye'de Sanayi Bakanlığı'nın öncülüğünde yeni bir adım atma hazırlığında olduğunun müjdesini veren Muş şu ifadeleri kullandı:

 "Türkiye olarak bizim de hazırlıklarımız var. Ankara'da belli bir yer de ayrılmış durumda. Çiple ilgili yatırım konusunda Sanayi Bakanlığı'mızın çalışması var. Türkiye bu konuda bir yatırımcıyı ağırlamak ve çip üretimi işine girmek istiyor. Sürekli taşıma suyla değirmen dönmez, belli seviyelerde çipler üretmemiz gerekiyor ve bu alanı kaçırmamamız lazım. Gelecek artık daha da teknolojikleşecek. Her alanda çipe ihtiyaç olacak, talep azalmayacak artacak. Biz Türkiye olarak çipte üretici olmak istiyoruz. Sanayi Bakanlığı'mızın bu konudaki hazırlıkları hızla devam ediyor."

Yorumlar
Bayram
4 sene önce çakıltaşı diye güya çip üretiyorduk. O iş ne oldu. İşiniz gücünüz yalan, palavra, asparagas, algı oluşturma. Google çakıl taşı projesi yazın; 3-4 yıl önceki yandaş gazetelerin algı haberlerini okuyun.
Cevapla
Aydin durmus
O cip uretildi ve bugun yaptigimiz roket ve diyer elektronik cihazlarda kullaniliyor bilmiyorsan ogren bilir bilmez konusma...
Remzi
Sivil piyasaya da üretilse muhalefet bunada karşı çıkar yüzde yüz. Nasıl ki şimdiye kadar üretime başlanan Lara karşı çıktı ise. Kendileri nın gücü batı sopası ile çığırtkanlık yapmaya yeter, yalan dolana yeter.
Cevapla
Tuncay
Çip üretimi için başlangıçta milyar dolar gerektiğinden Türkiye de olmaz! Ancak bugün, olduğu gibi algı yönetimi için başlatılır bititirilemez.
Cevapla
Kaan
Arduino, raspberry pi ucuzlar mi bunun sonucunda hocam
Cevapla
İnanan
3-5 yıl önce Tübitak ve ASELSAN ortak çip üretimine girişmişlerdi onun sonucu ne oldu merak ettim.
Cevapla
Bayram
Adı çakıltaşı projesi idi. 3-4 yıl önce seçimler arafesinde yandaş medya borozan gibi algı oluşturdu. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Bi 5 sene sonra yeniden bir seçim arefesinde tekrar olacağı gibi. Memlekette bu tip haberlerin müşterisi çok nasılsa
Remzi
Üretiliyor.ve sadece askeri savunma sanayiinde kullanılıyor.Dışa kapalı bildiğin kadarıyla.
İlteriş Han
Onlar savunma sanayisi için üretim yapıyorlar şuan siviller için ne yapılıcak bilmiyorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.