Donanım

Türkiye tablet pazarında inanılmaz büyüme!

Türkiye tablet pazarında 2013'ün 2. çeyreğinde oldukça büyük bir yükselme görüldü.

Türkiye tablet pazarında inanılmaz büyüme!

Türkiye Tablet PC pazari 2013'ün 2. çeyreğinde yıllık bazda güçlü bir büyüme göstererek tahminlerin ötesinde bir yükleme oranına ulaştı. IDC'ye göre tablet pc yüklemeleri 2013'ün 2. çeyreğinde yıllık %264.5 oranında büyüme göstererek, 746.499 adet olarak gerçekleşti.

Mayıs ayının sonunda yaşanan Gezi Park'ı eylemleri ve döviz kurundaki artışın getirdiği olumsuz hava tablet pazarına çok yansımadı. IDC'nin tahminine göre 2013 yılı sonu itibariyle tablet pazarındaki yükleme adetleri taşınabilir PC pazarındaki adetleri geçiyor olacak.

1382527284_tablets-on-the-market.jpg

IDC analisti Ayşe Kaptanoğlu'na göre pazardaki düşük kalitedeki markaların varlığına ve tabletlerin PC'ye nazaran teknik açıdan hala eksiklikleri olmasına rağmen, tüketiciler çok temel ihtiyaçlarını tablet ile karşılayabilmekteler." Bazı büyük tablet üreticileri henüz pazarda çok agresif değiller ama bu durum gelecek yıl değişeceğe benziyor. Uzak Doğu'da üretilen ve düşük kalitedeki tabletler şu an için pazarın önemli bir kısmını oluşturmasına rağmen büyük firmaların pazara yeni ürünlerini tanıtmasıyla birlikte rekabette zorluk yaşayacaklar. Ayrıca tablet pazarının büyümesinde ülkede gitgide artan mobilite trendinin ve Telekom kanalının kampanyalarının da etkisi olduğunu eklemek gerekmektedir ve bu trend önümüzdeki çeyreklerde gerçekleşecek büyümeyi de etkileyecektir”.

2013'ün 2. çeyreğinde gerçekleşen pazar paylarına baktığımızda ise Apple %18.1 ile lider konumda iken, hemen arkasından %17.8’lik pazar payı ile Samsung gelmektedir. Lokal oyuncu olan Casper ise %12.3 ile 3 sırada yer almaktadır."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.