Donanım

TV HDMI ses sorunu nasıl çözülür?

HDMI bağlantı kablosu ile görüntüyü televizyona aktarırken ses sorunu yaşıyorsanız, belirtmiş olduğumuz 3 yöntemden biri ile sorununuzu çözmeniz mümkün!

TV HDMI ses sorunu nasıl çözülür?

Windows 7, Windows 8 ve Windows 10, işletim sistemlerini kullanan bilgisayar kullanıcıları, HDMI kablosu ile TV'ye bağlantı yaptıklarında ses sorunu yaşayabiliyorlar. Haberimizde bu ses sorununun çözümü ile ilgili 3 farklı yöntemi sizlerle paylaştık.

HDMI ses sorunu nasıl çözülür?

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarım ile TV arasından HDMI bağlantısı kurmuştum, ancak görüntü aktarılmasına rağmen sesin gelmediğini fark ettim. Uzun çabalar sonunda sorunu çözdüm. Öyle uzun çabalar dediğime bakmayın, aslında işlem çok basit. 3 farklı yöntem ile ve sadece basit birkaç adım ile çok kısa zamanda bu ses sorununu çözmek mümkün. Aynı sorunu benimle birlikte birçok kullanıcının da yaşadığını düşünerek, HDMI bağlantısı sonrasında yaşanan ses sorununun çözümü ile ilgili adımları siz değerli okuyucularımız ile de paylaşmak istedim. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hızla bu yöntemlerin neler olduklarına hep birlikte göz atalım.

1. Yöntem: Ses Driver Güncellemesi

Bu yöntemde ilk olarak bilgisayarınızın arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazarak (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Ya da Bilgisayarım'a sağ tık yaparak Özellikler'e giriyorsunuz. Ardından sol tarafta bulunan Aygıt yöneticisi'ne tıkladıktan sonra Ses ayarları'na tıklıyoruz. Aşağıda açılan Hoparlör kısmına sağ tık yapıyoruz. Açılan menüden Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklıyor ve driver'ı internetten ara diyoruz. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Bu işlemin ardından gerekli güncelleme yapılıyor ve bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra ses sorununuz çözülüyor.

2. Yöntem: Driver Servis Uygulamasını Tekrar Başlatmak

Az önce belirtmiş olduğumuz 1. yöntemi denediniz, fakat hala ses sorununuz devam mı ediyor? O halde ikinci yöntem olan Driver Servis Uygulaması'na giriş yaparak ses sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle 1. yöntemde olduğu gibi arama çubuğundan ilgili seçeneklere ulaşacağız. Arama çubuğuna Çalıştır yazarak uygulamayı açalım. Karşınıza çıkan pencereye services.msc yazdıktan sonra enter tuşuna basalım. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Karşınıza gelecek olan menüde, sayfanın aşağısına inerek, Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktası'na tıklayalım. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Ardından solda bulunan Yeniden Başlat seçeneği ile Driver Servis Uygulaması'nı yeniden başlatalım. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ses sorununuz çözülecektir.

3. Yöntem: Sistemi Yenile

Az önce belirtmiş olduğumuz 2 yöntemi de denediniz, ancak bir sonuç alamadıysanız, şimdi anlatacağımız 3. yöntem ile ses sorununuzu çözebileceğimizi umud ediyoruz. İlk olarak Denetim Masası'nı açalım. Burada Donanım ve Ses seçeneğini seçtikten sonra Ses sekmesini tıklayalım. Hoparlöre sağ tık yaptıktan sonra Özellikler kısmına giriş yapalım. Yukarıda bulunan seçeneklerden Ses Efekti sekmesine tıklayalım. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Burada ayarı Windows Varsayılan olarak değiştirelim. Sorunuzun bu defa kesin olarak çözülecektir, eğer bu 3 yöntemi denemenize rağmen yine de sonuç alamadıysanız muhtemelen donanımsal anlamda bir problem vardır. Bu durumda bilgisayarınızı teknik servise göstermenizde fayda olabilir.

Yorumlar
ORHAN
LENOVODA SORUNU COZDUM BIOS TA BOOT MENUSUNDE LEGACY BOOT DEGILDE UEFİ Yİ SECIN DUZELIYOR
Cevapla
ALi Rıza YILDIZ
Bende de aynı sorun vardı. Hatta eskisi gibi görüntüyü TV'ye hemen aktarmıyordu. Önce kara bir ekran oluyodu, 10-15 sn sonra aktarıyordu. HDMI kablosunu çıkarınca bilgisayar ekranı kendine gelmiyordu. Ses bilgisayardan geliyordu ve TV'yi ses cihazı olarak görmüyordu bilgisayar. Çözümü ise bilgisayar TV'ye bağlı olacak, bilgisayar ve TV açık olacak. Bilgisayarı yeniden başlatınca bende düzeldi. İki gündür denemediğim yöntem kalmamıştı. Bu kadar basitmiş meğer.
Cevapla
Asrın
2. yolu denedim ve oldu tesekkurler.
Cevapla
Mert
Arkadaşlar, bunlara rağmen ses sorununu çözemediyseniz ve internetteki her şeyi denediyseniz. Kullandığınız bilgisayar ya da anakart sitesinin destek bölümünden son sürüm BİOS driverini indirip kurmayı deneyin. Ben sorunu öyle çözdüm.
Cevapla
Gfrggg
YALAAAAAAAAANNNN DOGRUU DEGILLL
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.