Donanım

USB bellekten Bios güncellemesi yapmak istiyorum, yapılır mı?

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarım açılmıyor, bilgisayarımı USB bellekten açabilir ve BIOS güncellemesini USB üzerinden yapabilirmiyim?


PC'nizde yüklü olan Windows işletim sistemin bazen kilitlenip kaldığı ve açılmaması sorunlarıyla karşılaşmışızdır. Ve bu sorunu çözmek için bilgisayarınızı DOS ortamında açmamız gerekebiliyor.

PC'nizi DOS ortamında açmanın en basit yolu USB belleği açılış diski haline getirmektir. BIOS güncellemesi sonrasında, Windows işletim sistemi açılamaz duruma gelirse bilgisayarınızı USB bellekten doğrudan açabilir ve BIOS güncellemesini USB üzerinden yapabilirsiniz. Peki USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır? 

1418981044_img20141219111242.jpg

USB bellekten Bios Güncellemesi nasıl yapılır?

USB için http://rufus.akeo.ie/downloads/rufus_v1.4.2.exe Rufus programı en basit fakat en faydalı yazılımlardan birisidir. Rufus programı USB bellege FREE DOS işletim sisteminin açılış dosyalarını kopyalar. Bu araç vasıtası ile açılış yapılabilir USB bellek yapmak oldukça kolaydır.

Bu işleme başlamadan önce USB belleğinizdeki her şeyin silineceğini unutmayın. Bu sebepten  2 GB 4 GB 8 GB gibi içindeki dosyaların önemi olmayan veya boş bir USB bellek gerekmektedir.

●USB belleği bilgisayarınıza takın.

●USB belleğe indirdiğiniz Rufus dosyasını iki kere tıklayın.

●Rufus programını yukarıdaki gibi yapılandırın. 

●Açılış Diski oluşturma Yöntemi seçili olmalı.

●Başlat'ı tıklayın.

Bu işlemden sonra USB açılış diskiniz hazır. BIOS dosyanızı, DOS ortamı için olanı indirip USB belleğe kopyalamanız gerekiyor.

Örneğin  Intel Rock Lake D865PERL  anakartı için DOS ortamında BIOS güncelleme dosyası RL86510A.86A.0089.P21.IB.EXE dosyasıdır. Siz size uygun olanı anakart üreticinizin web sitesinden indirebilirsiniz. Bu dosyayı dilerseniz sağ tuşla tıklayın ve yeniden adlandır diyerek BIOS.exe yapabilirsiniz. ( Adını komut olarak yazmanız gerekeceği için)

●BIOS.Exe  (örnekteki adını değiştirdiğimiz RL86510A.86A.0089.P21.IB.EXE dosyası )dosyasınızı USB belleğe kaydedin.

●USB belleği bilgisayarınıza takın.

●Bilgisayarınızı kapatın.

●Bilgisayarınızı açın ve açılış önceliğini USB bellek olarak değiştirin. 

●Bunu BIOS üzerinden yapabilirsiniz.

●Eğer doğru ayarladıysanız Free Dos ortamından açılış yapılacak ve C:/  ibaresinin yanında imleç yanıp sönecektir.

●C:/ imlecinin oraya BIOS.Exe yazıp enter tuşuna basarak BIOS güncellemesini DOS ortamından çalıştırabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.