Donanım

USB-C zorunlu hale geliyor!

USB-C şimdi zorunlu hale geliyor. Apple'a yönelik bir hamle olarak işleme geçirilen uygulama ile bazı değişiklikler getirilecek.

USB-C zorunlu hale geliyor!

AB, USB-C'yi 2024'ten itibaren küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlar için zorunlu hale getirmeye karar verdi. Bazı ABD'li politikacılar benzer bir politika benimsemek istiyor. Şimdi ise bu uygulamaya bir ülke daha ekleniyor. Brezilya'nın kablosuz düzenleyicisi USB-C'yi zorunlu hale getirmeyi hedefliyor.

USB-C zorunlu hale geliyor!USB-C zorunlu hale geliyor! - Resim : 1

26 Ağustos'a kadar vakti olan Brezilya vatandaşlarının ve şirketlerinin duyarlılığını ölçmek için 45/2022 Kamu İstişaresi yayınlandı. AB'nin tabletler, el konsolları, kulaklıklar, hoparlörler, e-kitap okuyucular ve benzeri elektronik cihazları da içeren yeni kurallarından farklı olarak, Anatel'in önerisi sadece akıllı telefonları kapsıyor.

Ajans, sadece konektörü değil, şarj protokolünü de standartlaştırmak istiyor. Ayrıca perakende paketi ve kılavuzunda gereken minimum gücü ve hızlı şarjın desteklenip desteklenmediğini belirtmesi gerekecek. İlginç bir şekilde, plan USB-C'yi yalnızca kablolu şarjı destekleyen telefonlar için zorunlu hale getirmek ve yalnızca kablosuz üzerinden şarj olan telefonlar için bir kapı bırakmak. Tüm bunlar, elbette, diğer akıllı telefon üreticileri USB-C'yi benimsediğinden Apple'a yönelik bir hamle. Şirketin, C Tipi bağlantı noktasına sahip iPhone'ları zaten test ettiği bildiriliyor.

Böyle bir hareket ilk kez değerlendirilmiyor. Örneğin, 2019'da Anatel, ortak bir şarj cihazı için gereksinimleri tanımlayan bir öneri yayınladı. Ajans, AB ve ABD ile aynı avantajları yansıtıyor.

Yorumlar
Hülagü
Ses,görüntü ve bilgi aktarımı için tek kablo yeterli olacak.Mantıklı bir karar.
Cevapla
d3m1r
soket sorunu bir tarafa dursun. Bu portun geliştiriciler açısından zorunlu olması teknoloji desteği açısından daha avantajlı ve usb-c port sorun çıkarsa bile fiyatları zamanla düşecektir.
Cevapla
Hasan
USB-c sorun çıkaran bir bağlantı. Bu soketler arıza yapmaya çok müsait. Bu sorunla oek çok kişi karşılaştı. Yoksa herkesin aynı şarj kablosunu kullanması güzel olur. Ancak apple kullandığı soket gerçekten sorunsuz sayılır.
Cevapla
Mert
ben 3 yıldır aynı usb-c kabloyu kullanıyom bi sorun yaratmadı
Ahmetoyunbros
Kim sorun yaşamış usb c ile? Ve ayrıca lightling çok mu sağlam?
Anonim
Apple bile bilgisayarlarında ve tabletlerinde USB c kullanıyor birtek telefonlarda lightning var ve USB c her konuda lightning den üstün
Cheesey
yani evt doğru dediğin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.