Donanım

VAIO, Toshiba ve Fujitsu güçlerini birleştiriyor

Japon teknoloji devleri güçlerini birleştiriyor. Yeni bir bilgisayar markası doğuyor.

VAIO, Toshiba ve Fujitsu güçlerini birleştiriyor

Japon teknoloji devleri bilgisayar dünyasında güçlerini birleştiriyor. Sony, Toshiba ve Hitachi’nin panel üretimi için oluşturdukları Japan Display’ye benzer bir oluşum bu defa PC üretimi tarafında gerçekleşecek.

Bloomberg’te yer alan habere göre Sony’den ayrılan Vaio, Toshiba ve Fujitsu PC birimlerini birleştirmeye hazırlanıyor. Konuya ilişkin konuşan Vaio CEO’su Hidemi Moue birleşimin mart ayı içerisinde açıklanacağını doğruladı.

Vaio, Toshiba ve Fujitsu arasında gerçekleşecek birleşimin ilk ipuçlarını aslında aralık ayında Toshiba bizlere vermişti. Şirket gelirlerinde yapılan usulsüzlükler ve daralan PC dünyası nedeniyle zor günler geçiren Toshiba, geçen yıl 7.800 kişiyi işten çıkarmak zorunda kalmıştı. O dönem şirketin PC üretiminden çekileceği konuşulmuş, ancak yöneticiler daha çok farklı üreticilerle iş birliğine gidileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Toshiba, Fujitsu ve Vaio birleşmesinden doğacak yeni birimin ismi henüz açıklanmadı, ancak oluşum  Lenovo-Nec birleşimini geride bırak Japonya’nın en büyük PC markası olacak.
          
          
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.