Donanım

Victor G801 İnceleme

Victor'un G801 modelli oyuncu bilgisayarını inceledik.

Victor G801 İnceleme

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlerle birlikte Victor'un G801 modelli oyuncu bilgisayarını inceleyeceğiz. Bol görselli bir inceleme olacak bu inceleme yazımızı okurken keyif almanız ve ürünü tanımanız için elimizden geleni yapacağız. İnceleme yazımıza başlamadan önce ürünümüzün teknik özellikleri ile ilgili size bilgi vermek istiyorum:

Ekran: 17.3 inç

Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080

Ekran Tipi: LED

Ekran Kartı : NVDİA Gt860M

İşlemci: İntel Core İ5-4210M

Ram: 8 GB SODIMM DDR3

Disk: 240 GB 2.5" SSD + 500 GB 5400RPM HDD

Ürünümüz yukarıda görmüş olduğunuz özelliklere sahip ve oyunların büyük bir kısımında bizlere bir sıkıntı çıkarmadı. Victor markasının oyun bilgisayarları üzerine bu kadar yoğunlaşmış olmasının yanı sıra bizlere göndermiş olduğunu üründen de anlayabileceğiniz gibi ürünlerinin performansına güveniyor. Testlerimiz sırasında fiyat-performans anlamında rakip firmaları ile ürünü kıyasladığımızda göstermiş olduğu performans bizleri baya büyük bir oranda şaşırtmayı başardı. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bunun nedenini sizlerde anlayabileceksiniz. 

Tasarım: Ürünün tasarım olarak piyasada bulunan ürünlere göre daha kalın ve oval hatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oval hatlara sahip olan ürünlerin büyük bir kısımı ilerleyen yıllarda da modası geçmeden kullanılabiliyor. Bu nedenle Victor'un keskin hatlara sahip olan bir ürün yerine bu şekilde bir ürün çıkardığını düşünüyoruz. Ağırlık olarak piyasadaki oyuncu bilgisayarlarının ağırlık konusunda büyük bir sıkıntısı var. Aslında biz kullanıcıların bu konuda bir sıkıntısı var. Oyun oynamak için en ideal makinelerin masaüstü bilgisayarlar olduğunu biliyoruz ve donanımsal olarak kasalara bile zor sığdırdığımız parçaları taşınabilir bir bilgisayara sığdırmaya çalışıyoruz. Victor bu konuda rakiplerinden büyük bir fark ile ayrılıyor bizce çünkü ürünlerinde özellikleri ile doğru orantılı bir kasa yapısı var ve ağırlıkları da aynı şekilde performans ile doğru orantılı olarak artıyor. Paranız var ve iyi bir ürün yaparsanız ürünün ağırlığı gerçekten 3-4 KG olabiliyor. Biz oyuncular ile hem ince olsun hem performanslı olsun dediğimiz için bu ağırlığı çok buluyoruz. Bizlere ağır gelen bu ağırlık aslında tüm oyuncu bilgisayarlarında normal notebooklara göre fazla durumda. Ürünün dış hatlarından bahsettik ama büyük ekran seven kullanıcılar için ürünün ekran ve ekranın günlük kullanımından bahsetmedik. Oyuncu bilgisayarlarında masaüstünde oynuyor olsaydık büyük ihtimalle bir televizyona veya bir projeksiyon cihazına bağlayarak oynamak isterdi tüm oyuncular. Oyun oynamak için en ideal ekran boyutu aslında aşırı büyük ekranlar değil. Çünkü rakiplerinizi görmek için bir çok kenara aynı anda bakmanız gerekiyor. Victor'un G801 modelli bilgisayarı ise 17.3 inç ekran boyutu ile oyunlarda üst düzey performans vermeniz için tasarlanmışcasına sizlere oyun sırasında kolaylık sağlıyor. Ürünün geri kalan kısımlarına bol görselli olarak değinerek devam edelim.

Dış kasa olarak metal bir yüzey ile karşımıza geliyor Victor G801, kışın aşırı soğuk havalarda kullanmayacaksanız bilgisayarın ısınması ve dayanıklılığı konusunda bizler için gerçekten ideal bir ürün. Oyun oynarken hemen ısınan plastik kasalar yerine metal alaşımdan yapılmış olan bu ürün gerçekten düşmelere ve darbelere karşı dayanıklı. Ürün düştüğünde ya da ürünün üzerinde bir cisim düştüğünde kolay kolay zedelenecek veya kırılacak bir yapısı yok.

Kasanın kapağının hemen arka yüzeyinde küçük bir Victor yazısına yer verilmiş durumda. Aslında soracak olursanız kasa üzerinde büyük bir logo yerine bu şekilde kibar bir logonun olması daha güzel olmuş bu ürün için. Kapağın tam ortasında bulunan bu logo ürüne sade ancak çok şık bir hava katmış durumda.

Kapağın sadece orta kısımında bir logo konulup ürün bırakılmamış. Logonun aynı hizasında kapağın tam alt orta kısımında gaming machine yazısı yazılarak ürünün sadeliği bozulmadan bir oyuncu bilgisayarı olduğu vurgulanmış. Oyuncuların oyun oynarken bir oyun bilgisayarı ile oyun oynadıklarını bilmesi bile ayrı bir hava katıyor oyun sırasında.


Tamam kasa bu kadar sağlam dediniz ama bir notebookun en zayıf noktası menteşeleridir dediğinizi duyar gibiyim. Bu üründe menteşelere ayrı bir önem verilmiş. Menteşelerin oynar kısımı metal bir yüzeyle kaplanmış ve iç kısımındaki plastik desteklenerek uzun ömürlü kullanılması sağlanmış. Ayrıca kapağı açarken kol kası yapmanızı önlemek için menteşeler fiziksel olarak en doğru noktalara konumlandırılmış.

Kapağı açtığınız zaman yan kısımda bulunan boş yüzeyin içerisinde kapağın ilerleyeceğini düşünüyoruz ancak düşündüğümüz gibi olmuyor. Kapak o oval kısımın içerisine girmiyor 90 derecelik bir açı yaptığı zaman. Sadece geniş açı ile oynamak istediğiniz zaman ürünün kasasına zarar gelmemesi amacı ile alınılmış bir önlem.

Ürünün yan kısımı yüksekten alçağa doğru giden bir yapıya sahip. Piyasadaki markaların aksine dvd-rom bu üründe sol tarafta konumlandırılmış durumda.Dvd-romun hemen üst kısımında jack girişleri bulunuyor. Jack girişlerinin üst kısımında ise ürünün tek USB 2.0 girişi bulunuyor.

Ürünün sağ kısımında bir çok giriş bulunuyor. Girişlerin büyük bir kısımı ürünün sağ yan kısımında toplanmış durumda bu sayede oyuncuların fare, ethernet kablosu gibi sürekli kullandıkları kabloların girişlerine yakın olması sağlanmış.

Girişler konusunda kısıntı yapmamış olan Victor eli bol davranmış ve kasanın sağ yan kısımına SD kart girişi bile koymuş.


SD kart girişinin hemen üst kısımına sırasıyla 2 adet USB 3.0 girişi, 1 adet e-SATA girişi, 1 adet HDMI çıkışı ve Ethernet girişi yerleştirilmiş.

Kasanın arka kısımında ise bir adet VGA çıkışına ve şarj girişine yer verilmiş.

Ürünün kapağını açtığımız zaman bizleri ilk olarak arka kapaktaki Victor yazısı karşılıyor. Bu yazı burada güzel durmuş durumda.


Ekranın orta kısımının üstünde 2 MP çözünürlüğünde Full HD çekim yapabilen bir kamera mevcut durumda. Bu kamera sayesinde görüşmelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İç yüzeyinde de dışarısında olduğu gibi şık ve sade bir tasarım kullanılan Victor G801'in kapağını açtığınızda sizleri gri renk tonunda bir iç yüzey karşılıyor.

Klavyenin üst kısımında ürünü açma kapama tuşu konumlandırılmış durumda. Bunun yanı sıra orta kısımda büyük bir ızgaralı yapıya yer verilmiş. Bu yapının altında ise ONKYO'nun ses sistemi döşenmiş durumda.


Klavyenin sol yan kısımında bulunan 3 adet kısayol tuşu ile ürünün kamerasını açabilir, sesini kapatabilir veya uçak moduna alabilirsiniz.

Oyuncuların merak etmiş oldukları konulardan bir tanesi de klavye ve klavyedeki tuşların sertlikleri. Victor'un bu modelinde bir ultrabook kullanıyormuşcasına hafif ancak oyun sırasında da geri itmeleri ile oyunda hakimiyet sağlatacak kadar güzel tasarlanmış tuşlar bulunuyor. Ada yapısına sahip olan klavye tuşları arasındaki mesafe oyun oynarken yanlışlıkla bir tuşa basmanızı engelleyecek kadar çok.  

Performans: Ürünün oyuncu bilgisayarları arasında göstermiş olduğu performans dillerden düşmeyecek düzeyde. Bizler bu ürünü incelerken yapmış olduğumuz testlerden bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum. Sentetik testlerden daha çok oyuncuların oyunlar üzerindeki skorunu makinenin merak ettiğini düşünerek şuanda piyasada en çok oynanan oyunlar üzerinde denemeler gerçekleştirdik.

  Hitman Absolution

Düşük ayarda ortalama: 142 FPS

Orta ayarda ortalama: 115 FPS

Yüksek ayarlarda ortalama: 95 FPS

Watch Dogs

Düşük ayarda ortalama: 112 FPS

Orta ayarda ortalama: 95 FPS

Yüksek ayarlarda ortalama: 82 FPS

Train Similator

Düşük ayarda ortalama: 135 FPS

Orta ayarda ortalama: 88 FPS

Yüksek ayarlarda ortalama: 75 FPS

Crysis 3

Düşük ayarda ortalama: 101 FPS

Orta ayarda ortalama: 79 FPS

Yüksek ayarlarda ortalama: 69 FPS

RİGOR Z

Düşük ayarda ortalama: 101 FPS

Orta ayarda ortalama: 65 FPS

Yüksek ayarlarda ortalama: 62 FPS

 Bu inceleme yazımızda da sizlere Victor G801'den bahsettik. İlerleyen günlerde yeni yazılarla görüşmek üzere :)

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.