Donanım

Western Digital Soğuk Veri Depolama Sabit Sürücülerini piyasaya sundu

Aşamalı Kapasiteli ve Enerji Verimli WD Ae Sürücüleri, Web ölçeğine göre optimize edilmiş depolama katmanı arşivlemesine oanak veriyor

Western Digital Soğuk Veri Depolama Sabit Sürücülerini piyasaya sundu

WD®, bugün, web-ölçekli veri merkezleri bünyesinde ortaya çıkan özgün arşiv katmanı çalıştırma özellikleri için özel olarak tasarlanan yenilikçi WD Ae™ sabit sürücü serisini tanıttı. En uygun toplam sahip olma maliyetine (TCO) erişecek bir platform üzerine inşa edilen WD Ae sabit sürücüleri, mümkün olan en düşük güç tüketimini ve büyük ölçekli bulut altyapıları için yeni bir depolama katmanına olanak veren Progressive Capacity™ modelini kullanıyor.

WD Depolama Teknolojisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Matt Rutledge, “Modern veri merkezi müşterileri bize sürekli genişleyen soğuk veri depoları için özel olarak tasarlanmış bir sabit disk çözümü ihtiyaçları için başvurdu,” dedi ve şöyle devam etti: “Halihazırda 700 petabayttan fazla depolama alanının pazarda işlevde olduğu bu pazarda üçüncü neslimizde, WD’nin kapasite depolama portföyünün hayati bir bileşenini temsil eden, hızla evrilen depolama pazarı için optimize edilmiş özellik ve ürün niteliklerini sağlayan WD Ae sürücüsünü daha geniş pazara getiriyoruz.”

Veri oluşturma ve o verileri tutma, koruma ve ayıklama ihtiyacının artan ölçeği, büyük ölçekli veri merkezi kuruluşları için yeni ve benzersiz bir sınav ortaya çıkarıyor. Devasa ölçekli veri depolamanın güvenilir, uzun süreli yönetimi, eskiden olmadığı kadar kritik bir hal alıyor. Uygun maliyetli depolamanın geleneksel araç ve teknolojileri, büyük ölçekli veri merkezlerinde kullanışlı olmadığından, depolama mimarisi ve ilgili bileşen teknolojisine tamamen yeni yaklaşımlar ortaya çıkıyor.

1410544281_wdfae-3.jpg

IDC Sabit Sürücü Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı John Rydning’e göre “Bulut servis sağlayıcıları, depolamak ve yönetmek için genellikle etkin olmayan verilerden oluşan ve hızla artan hacimlere sahip oluyor. WD’nin yeni sabit sürücü serisi WD Ae, doğrudan bu depolama kullanımı örneklerini hedef alıyor ve yeni bir aktif arşiv kurumsal depolama alt-segmenti tanımlanmasına yardımcı olarak, sabit sürücü endüstrisi için yeni sabit sürücü depolama fırsatları sunuyor.”

Soğuk verilerin benzersiz nitelikleri üzerinde odaklanan WD, birden fazla nesil arşiv depolama çözümü ile soğuk/arşiv pazarına liderlik etmiştir ve aktif olarak uygun maliyet, güç verimi, depolama yoğunluğu ve uygulama yoğunluğunun en iyi birleşimini sağlamak için bir formül geliştirmektedir. WD Ae sürücüleri, yüksek hacimli mekanik bir platform üzerinde son derece yüksek alansal yoğunluğu olan ve yüksek güç verimliliği ve Progressive Capacity (Aşamalı Kapasite) modeli sunan, amaca uygun inşa edilmiş arşiv sabit sürücüleridir.

WD AE sabit sürücü ailesinin eşsiz öznitelikleri arasında şunlar bulunuyor: güç, performans, kapasite ve maliyetin en uygun bileşimini veren beş tablalı yoğun bir platform; 6 TB’ın üzerinde kapasite; 6 Gb/s SATA arayüz ve 60 TB/yıllık iş yükü ve güvenilirlik sınıfı ile 500 bin saatlik Arızasız Geçen Ortalama Zaman (MTBF).

WD Ae Progressive Capacity

İmalat süreçleri ve teknoloji zamanla olgunlaştığından, marjinal kapasite artışları hayata geçiriliyor. WD’ın yenilikçi Progressive Capacity modeli, bu marjinal olarak yüksek kapasiteli modellerinin dağıtımının, kapasitelerinin - örneğin 6,1 TB, 6,2 TB veya 6,3 TB - tamamından faydalanılmasına olanak veriyor. Daha parçalı olan bu kapasite artışları, ürün platformunun ömrü boyunca çok daha yüksek kapasite erişimini sağlıyor. Modern uygulamaların devasa ölçeğinde, marjinal kapasite kullanılabilirliği, sürücü başına kapasite, hacimsel alan başına kapasite iyileştirmeleri ve daha düşük alt yapı giderleri elde eden veri merkezlerine her çeyrekte olağanüstü değer katıyor.

1410544365_wd600vf4pz-1.jpg

Sıcak ve Soğuk Veri Depolama – Veri Depolama Sıcaklık Sürekliliği

Çoğu ağdaki verilerin yaklaşık yüzde 20 ila 30’u aktiftir ve yaygın şekilde “sıcak” olarak adlandırılırken, verilerin çoğunluk kısmı, yüzde 70 ila 80’i, aktif değildir ve “soğuk” olarak adlandırılır; bu da bu verilerin değişmediğini ve seyrek olarak erişildiğini ifade eder. Petabayt veya eksabayt ölçeğindeki verileri depolamanın güçlükleri göz önüne alındığında, genel bulut ve özel bulut ekosistemleri, “veri sıcaklığının" farklı derecelerini ele alma konusunda tamamen yeni depolama katmanları oluşturmak üzerinde yoğunlaşmaktadır. Soğuk veri katmanı, kritik performans gerekliliklerini ele almak için geçen on yıllık dönemde doğan “0 Katmanı” ile son derece benzer şekilde oraya çıkıyor. Artık sektör, veri sıcaklığı yelpazesinin karşı ucuna, genellikle “Katman 3” depolama olarak anılan yeni bir katman ekliyor.

1410544392_wdfae-1.jpg

Soğuk depolama, uzun süreler boyunca sıklıkla erişilmeyen önemli bilgilere yeni bir katman oluşturma uygulamasıdır ve zamandan bağımsız değere sahip ve kesin veri alma programının belirsiz olduğu yapılandırılmış, yapılandırılmamış veya yarı yapılandırılmış verileri içerebilir. Sonuç olarak veri alma zamanları, sıcak verilerin geri alınması için gereken hız ile karşılaştırıldığında daha geniş olabilir.

Nihai olarak, IT departmanları, amaca göre inşa edilmiş ve optimum maliyetli soğuk veri depolama altyapısı ve aygıtlarıyla, tek parçalı bant arşivlerin kabiliyetini geride bırakan son derece iyileştirilmiş soğuk veri/arşiv verisi arşivleme ve geri alma zamanları sağlayabilirler, bu arada optimum uygulama değeri ve önemli depolama maliyeti tasarrufu elde etmekte fazlasıyla kullanılan standart sabit sürücü tabanlı depolama çözümlerini kullanabilirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.