Donanım

WhatsApp'tan yeni şifreleme özelliği geliyor

WhatsApp sohbet yedeklerine uçtan uca şifreli koruma özelliği getiriyor. İşte detaylar.

WhatsApp'tan yeni şifreleme özelliği geliyor

WhatsApp kendi bünyesinde çeşitli değişiklikler yapmaya devam ediyor. Telefon olmadan çoklu cihaz kullanımı özelliği alan uygulama şimdi yeni bir güvenlik özelliği getiriyor.

Whatsapp sohbetlerinde hali hazırda mesajlar uçtan uca şifreleme özelliğiyle korunuyor. Böylece sohbetleriniz başkaları tarafından okunamıyor. Şimdi bu korumalı özellik sohbet yedeklerine de geliyor. Android için en son WhatsApp beta sürümünün (2.21.15.5) uçtan uca şifreli bulut yedeklemeleri için bir test sürümü içerdiği keşfedildi. Artık bilgisayar korsanlarının konuşma geçmişinizi kolayca okuyacağından endişelenmenize gerek kalmayacak.

WhatsApp uçtan uca şifrelemeyi sohbet yedeklerine genişletiyor

Ancak bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor. Sohbet yedeklerinizi geri yüklemek için ayrı bir şifre oluşturmanız gerekecek. Olur da hem telefonunuzu hem de bu şifreyi unutursanız konuşmalara ulaşmanız mümkün olmayacak. Alternatif olarak 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı oluşturabilirsiniz, ancak bu anahtarı kaybederseniz de geri dönüşü olmayacak. Yani tam koruma sağlayan bu oluşturduğunuz şifreden tamamen siz sorumlu olacaksınız. Şifre başka bir platformla da paylaşılamayacak.

WhatsApp, telefon bağlantısına gerek kalmadan çoklu cihaz senkronizasyonunu test etmeye başladı. Şimdi gelmesi beklenen bu şifreli yedeklemeler cihazlar arasında mevcut gibi görünmüyor. Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan gizlilik sözleşmesi endişelerine rağmen uygulamanın ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Bu nedenle şirket gittikçe gizliliğe ve güvene odaklanıyor. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
WhatsApp ve WhatsApp business var da niye WhatsApp Family (WhatsApp Aile) yok. WhatsApp Family olsaydı ailece kullanırdık.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.