Donanım

Xiaomi GoPro'yu satın alır mı?

İddialar doğruysa son yıllarda maddi olarak zor günler geçiren aksiyon kamerası üreticisi GoPro'yu rakibi Çinli Xiaomi satın alacak.

Bomba iddia: Xiaomi GoPro'yu satın alacak

Aksiyon kamerasının mucidi ve bu tarz ürünlere ismini veren GoPro, son yıllarda attığı yanlış adımlar yüzünden zor günler geçiriyordu. Sürekli değer kaybeden şirket son olarak Karma ismini verdiği Drone modeli ile büyük bir başarısızlığa imza atmıştı. Ortaya atılan iddialar doğruysa Çinli teknoloji devi Xiaomi GoPro'yu satın alacak.

Theinformation'ın haberine göre Xiaomi, GoPro ile satın alma görüşmeleri yapıyor. Kendisi de aynı zamanda aksiyon kamerası üreten ancak asıl ürün gamı akıllı telefon olan Xiaomi, fotoğraf makinesinden IP kameraya, tabletten bilgisayara birçok farklı kategoride üretim yapıyor. Aksiyon kamerasının mucidi olan GoPro'nun hisseleri ise son yıllarda büyük bir düşüş yaşadı. 2014 yılında hisse başına 90 dolara kadar değer kazanan firmanın bugünlerde hisse başına değeri sadece 5 dolar. Görüşme iddialarından sonra GoPro'nun hisseleri yüzde 9 oranında arttı.

Yi markası ile aksiyon kamerası da üreten Xiaomi, GoPro'ya ciddi bir rakip olmuştu. Neredeyse GoPro ile aynı özelliklere sahip ürünleri yarı fiyatından daha az rakamlara satan Xiaomi bu markayı satın alırsa ciddi bir prestij elde etmiş olacak. Öte yandan GoPro'nun yıllık cirosu 1 milyar dolar iken Xiaomi'de bu rakam 15 milyar dolar.

GoPro'nun kurucusu ve CEO'su Nick Woodman geçtiğimiz günlerde şirketle ilgili tekliflere açık olduğunu belirtmişti. Ancak Xiaomi'nin markaya fazla para ödememek adına işi biraz ağırdan aldığı da gelen ididalar arasında yer alıyor. GoPro'nun şu anki pazar değeri yaklaşık olarak 795 milyon dolar. Muhtemel satışın yaklaşık olarak 1 milyar dolar civarında sonuçlanması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.