Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Teknoloji devi Xiaomi, daha güçlü ve verimli cihazlar üretmek amacıyla ARM ile ortaklık kurarak kendi çipini geliştirme yolunda önemli bir adım attı.

Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Akıllı telefonların kalbi olarak nitelendirilen işlemciler konusunda Qualcomm ve MediaTek gibi büyük firmalar öne çıkıyor. Ancak Xiaomi, bu alanda bir değişiklik yapmayı planlıyor gibi görünüyor. Xiaomi'nin, kendi işlemcilerini geliştirmek üzere ARM ile çalıştığı söyleniyor.

MediaTek CEO'su Rick Tsai, ARM'ın Xiaomi ile çip geliştirme konusunda işbirliği yaptığını doğruladı. Bu bilgi, Counterpoint Research raporundan alınmış olmasına rağmen, orijinal rapora ulaşmak zor oldu.

Bu haber, ilk olarak Weibo'da popüler bir sızıntı paylaşımı yapan Digital Chat Station tarafından duyuruldu. Rapora göre, ARM daha önce Oppo ile işbirliği yapıyordu ancak proje zorluklarla karşılaştı ve sonlandırıldı.

Xiaomi kendi çipini üretmek için ARM ile işbirliği yapıyor

Biraz daha arka plan bilgisi vermek gerekirse, 2022 yılında Oppo'nun ARM ile kendi akıllı telefon çiplerini üretmeye başladığına dair haberler vardı. Oppo'nun işlemcilerinde ARM'ın Cortex CPU'ları ve Mali GPU'larını kullanması muhtemeldi. Ancak Oppo, 2023'te küresel akıllı telefon pazarındaki durgunluk nedeniyle çip tasarımı çabalarını durdurdu.

Oppo'nun devreden çıkmasıyla, ARM kendi akıllı telefon çip seti için Xiaomi ile yeni bir ortak bulmuş gibi görünüyor. Xiaomi'nin çip tasarımı ve üretimi için kimi seçeceği merak konusu. Örneğin, Apple A serisi Bionic çiplerin üretimi için TSMC'ye, Google ise Tensor SoC'lar için Samsung'a güveniyor.

Xiaomi de bu girişim için bir ortak seçmek zorunda kalacak. ARM, işlemciler için temel bir yapı sunacak olsa da, sıfırdan bir çip geliştirmek farklı zorlukları beraberinde getiriyor.

Counterpoint Research'den Kıdemli Analist Parv Sharma da, çip geliştirme sürecinin karmaşıklığını ve şirketlerin bu görevi dış kaynaklara devretme eğilimini vurguladı. Özellikle MediaTek, akıllı telefon üreticileriyle işbirliği yaparak cihazları için çipleri iyileştirme konusunda aktif bir şekilde çalıştığı için bu değişimden faydalanabilir. Xiaomi'nin kendi çiplerini sıfırdan başarıyla geliştirip geliştiremeyeceğini zaman gösterecek.