Donanım

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu!

Yeni bir akıllı telefon mu alacaksınız? Birçok kişinin düşünmediği 4 önemli satın alma ipucunu sizlerle paylaşıyoruz!

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu!

Yeni bir telefon almayı planlıyorsunuz ama hangisini seçeceğinize karar veremiyor musunuz? İşte bilmeniz gereken bazı şeyler.

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu!

Yeni bir akıllı telefon pazarındayken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Kamera kalitesi, pil kapasitesi, şarj hızı ve sıkça konuşulan bir dizi başka telefon özelliği var.

Ancak, yalnızca sabit özellikler üzerinde durmak, en iyi satın alma kararlarını vermenize yardımcı olmayabilir. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir ürün alırken paranızın karşılığını en iyi şekilde almanıza yardımcı olabilecek başka ipuçları da var.

Yeni bir akıllı telefon satın alırken, muhtemelen gözden kaçırdığınız 4  ipucu!

Aşağıda, yeni bir akıllı telefon için pazarda bir sonraki olduğunuzda en iyi kararı vermenize yardımcı olmak için hakkında daha az konuşulan satın alma ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Eski amiral gemisi mi, yeni orta menzil mi?

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu! - Resim : 1

Seçenekler göz önüne alındığında, çoğu insan en yeni akıllı telefonu eski bir modele tercih ederdi. Ancak, daha yeni akıllı telefon pazarlamasının zorlu dünyasında mutlaka daha iyi anlamına gelmez. Peki, eski bir amiral gemisi ile yakın zamanda piyasaya sürülen orta sınıf bir cihaz arasındaki en iyi seçenek nedir?

Amiral gemilerine, paketledikleri özelliklerden dolayı amiral gemileri denir. Daha eski amiral gemileri, yeni bir orta sınıf cihazdan genel olarak daha iyi bir performans sunabilir. Daha iyi bir kamera, yonga seti ve yapı kalitesine sahip olabilir.

Örneğin, 2020'de orta sınıf Samsung Galaxy A71'in piyasaya sürülmesinden sonra, 2018 Samsung Galaxy Note 9 hala daha cazip bir seçenekti.

2. Bir akıllı telefon için ne kadar ödemelisiniz?

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu! - Resim : 2

Akıllı telefonların bin dolar eşiğini aştığı bir çağda, bir akıllı telefon için ne kadar ödemelisiniz? Bu aslında göreceli ancak, günümüzde temel kullanım için 2500 TL altı, orta düzey telefonlar için ise 6000 TL alı fiyatlar ödemeniz makul gibi. Amiral gemileri için +30.000 TL'ler ödenmekte, ancak şahsen ben bu parayı ödemezdim. Çünkü 6000 TL'ye alacağınız orta düzey bir telefon, hemen hemen her işi layıkıyla yapabilmekte.

3. Daha az popüler markaları düşünmeli misiniz?

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu! - Resim : 3

Az bilinen markalarla ilgili korku, onları çevreleyen belirsizlik havasıdır. Apple ve Samsung gibi büyük isimlerle, bir miktar kalite ve dayanıklılık güvencesi elde edersiniz. Sonuç olarak, ne zaman yeni bir akıllı telefon almak isteseniz, nadiren küçük markaları düşünürsünüz.

Ama kaçırıyorsun. Bütçeniz kısıtlıysa Oppo, Xiaomi ve Vivo gibi markalar şüphesiz paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir. Onlarla, büyük amiral gemilerinin sunduklarının çoğunu önemli ölçüde daha düşük bir fiyata alabilirsiniz.

4. İncelemeleri körü körüne takip etmeyin

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeli! İşte çok önemli 4 ipucu! - Resim : 4

Bir akıllı telefonu araştırmak için en iyi yerlerden biri inceleme platformudur. Akıllı telefon incelemelerine ayrılmış tüm web sitelerini ve YouTube kanallarını bulacaksınız. Milyonlarca insan, gözden geçirenlerin söylediklerine dayanarak bilinçli satın alma kararları veriyor.

Ancak, akıllı telefon yorumcularının incelemelerinin ötesine bakmak önemlidir. Gözden geçirenler bir ürün hakkında dürüst görüşler vermek isteseler de, akıllı telefon üreticileri bazen araya giriyor. Şirketlerin incelemeleri dolaylı olarak etkilemenin farklı yolları vardır.

Büyük akıllı telefon yorumcularının ya çok az şey söylemesini ya da ürünlerinin belirli özelliklerini hiç gözden geçirmemesini sağlamak için belirli taktikler uygularlar. Bu belirli özelliklerin, o ürünü satın alma konusundaki kararınızı etkilemiş olabileceği ortaya çıkabilir. Bunun dışında, akıllı telefon yorumcularının belirli ürünleri belirli bir süre boyunca kapsamlı bir şekilde incelemesini engellemenin bir yolu olan "inceleme ambargolarını" da kullanıyorlar. Bu süre tipik olarak, ürünün önemli bir birimini göndermelerine yetecek kadar uzun sürer.

Bu şekilde, bir akıllı telefon çok kötü incelemelere sahip olsa bile, zaten epeyce göndermiş olur. Üreticilerin incelemeler üzerinde nasıl bu kadar güç kullanabildiğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bunu başarma yollarından biri, bazen satışa çıkmadan haftalar önce gözden geçirenlere ürünlerinin ücretsiz örneklerini sunmaktır.

Karşılığında, ürünleri hakkında dürüst bir inceleme yapabilirler, ancak örneğin bir inceleme ambargosuna uymak gibi bazı uyarılarda bulunurlar. Hayır, bu, incelemelere güvenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak, ürünü kullanmış olan meslektaşların gerçek dünya incelemelerine de bakmak daha akıllıca olabilir.

Yorumlar
Aykut
Şuraya şu yorumu bırakayım istedim. Hangi marka ve fiyat aralığına gücünüz yeter bilemem ancak 4,5g teknolojisinin ilk çıktığı tarihten itibaren, 3g nin hızını süratle düşürdüler! 5g en fazla üç yıla iyice yaygınlaşır ve 4,5g nin hızı da düşürülecektir. Eğer ben en az 5 yıl bu telefonu kullanmak zorundayım diyorsanız mutlaka 5g destekli minimum 8gb ram li bir cihaz almalısınız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.