Donanım

Yeni nesil çip sektörü nitelikli personel bulmakta zorlanıyor!

Daha güçlü ve daha verimli akıllı telefonlar için geliştirilen ve birkaç yıl içerisinde hayatımızın bir parçası haline gelecek olan 3nm çiplerin üretiminde bazı sıkıntılar göze çarpıyor.

Yeni nesil çip sektörü nitelikli personel bulmakta zorlanıyor!

Akıllı telefon sektörü sanılandan çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Neredeyse her gün yeni bir teknolojinin haberini aldığımız doğru. Ancak çoğu zaman bu yeni haberler bize geldiği hızda gelişmiyor. Bunun en güzel örneği ise 3nm çip teknolojisi.

Aslında bu teknolojiye epey uzun bir zamandır aşinayız. Başta TSMC ve Samsung olmak üzere pek çok teknoloji devi, akıllı telefonlar için daha yüksek performans ve daha yüksek verimlilik sunacak olan bu teknolojiye onlarca milyar dolar yatırıyor. Ancak gelen son haberler, sektörün sanılandan daha yavaş geliştiğini gözler önüne serdi.

Yeni nesil çip sektörü nitelikli personel bulmakta zorlanıyor!

Yapılan bir araştırmaya göre Samsung 3nm teknolojisi için gerekli nitelikli iş gücüne ulaşma konusunda zorluk çekiyor. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, birçok bölgede 3nm üretimi için yeterli uzman ve kalifiye personel bulunamıyor. Bu durum da haliyle Samsung’un istediği hızda ilerlemesinin önüne geçiyor.

Bu problemle boğuşan tek isim Samsung’da değil. Sektörün en büyüğü olarak nitelendirilen ve Apple, Microsoft, Nvidia gibi teknoloji devlerine çip tedariğinde bulunan TSMC’de aynı dertten muzdarip. Üstelik bu iki şirketin de üretim üslerinin bulunduğu Çin’in karnesi bu konuda hiç de parlak değil. Bakalım her konuya bir çözüm bulma konusunda gayet başarılı olan teknoloji devleri, kendi sorunlarını nasıl çözecekler?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.