Donanım

Yeni nesil Intel Core i9-13900K, 8 GHz barajını geçti

Intel’in yakında piyasaya sürülmesi beklenen yeni nesil 13’üncü seri Raptor Lake Core i9-13900K işlemcisi, 8 GHz barajını aştı.

Yeni nesil Intel Core i9-13900K, 8 GHz barajını geçti

Intel’in gelecek Raptor Lake işlemci serisinin yıl bitmeden piyasaya sürülmesi beklenirken, artık sızıntılar da gittikçe daha sık karşımıza gelmeye başladı. Wccftech'in paylaşımına göre yeni işlemci, 8 GHz frekansa ulaşmış ve bu sayede 13’incü nesil işlemcilerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen hız aşırtma meraklıları için ciddi bir arzu nesnesi haline gelmiş durumda.

Hız aşırtma uygulanan Core i9-13900K işlemcinin 8 GHz frekansına ulaştırıldığı söylenirken, bunun Z790 anakartta, sıvı nitrojen desteğiyle ve üst düzey bir varyantta başarıldığı iddia ediliyor. Kullanılan anakart ve diğer çevre bileşenlerinin markası ve modeli belirtilmiş değil; bu nedenle bu testin hangi şartlarda yapıldığını öğrenmemiz biraz zaman alacak.

7.7GHz'e ulaşmıştı

Wccftech'in belirttiği gibi Intel'in uzun zamandır hız aşırtma için 8GHz eşiğini aşan bir işlemcisi olmadı. Daha önce amiral gemisi Core i9-10900K ile 7.7GHz'e ulaşmayı başaran şirket, şimdi 8 GHz barajını aşarak yeni seri işlemcileriyle özellikle hız aşırtmacıları bir hayli terleteceğe benziyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.