TV'leri yakından takip eden kullanıcılar, LED TV'lerle LCD TV'lerin farksız olduğunu, UHD ve 4K'nın hemen hemen aynı şey olduklarını bilirler. Peki TV seçerken hangi terimlere dikkat etmelisiniz? Aşağıda 2016'nın TV'lerinde en çok göreceğimiz isimleri ve anlamlarını sıraladık.

SUHD teknik olarak geçen sene çıkmış olsa da, bu sene yeni bir seviyeye ulaştı. SUHD TV'ler, UHD/4K çözünürlük, daha sonra bahsedeceğimiz "quantum dot" ve yerel karartma işlevlerine sahipler. Bu TV'ler HDR içeriği de destekliyorlar, ancak 2016'nın 4K TV'lerinin neredeyse tümü bu işleve zaten sahip.

LG, Samsung'un "SUHD"sini CES 2016'da bir bakıma kopyaladı. SUHD gibi Super UHD de farklı bir çözünürlük sunmuyor. Tüm amacı, LG'nin üst seviye LCD'lerini daha iyi pazarlamak.


Peki LG'nin Super LCD'sinin Super LCD olmayan ekranlardan ne farkı var? Super LCD'ler, LG'nin "HDR Plus" dediği bir teknolojiyle geliyor. HDR Plus'ın renk, parlaklık ve kontrastta geliştirmeler yaptığı, tazeleme hızını "TruMotion 240Hz"e çıkardığı söyleniyor.

Çin'in 1 numaralı TV üreticisi (dünyanın üçüncüsü) Hisense, bu sene ABD pazarına iddialı bir giriş yapıyor. Firmanın üst seviye Ultra HD LCD ekranları ise uLED adını taşıyor. SUHD ve LED gibi uLED de TV'nin türünü değil, taşıdığı teknolojileri temsil ediyor. Yerel karartma ve quantum dot bu teknolojiler arasında bulunuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.