1 değil, 3 değil, 5 değil tam 10 boyutlu evrenimiz! - Page 1

Evrenimizle ilgili günümüze kadar birçok teori ortaya atıldı. Bunlar arasından en ilgi çekicilerden biri evrenin kaç boyutlu olduğuyla ilgili. Bu konuda çok fazla görüş sunulmuş olsa da insanların kafasında en çok yer edinen görüşlerden bir tanesi 18. yüzyıldan Einstein zamanına kadar kabul edilen 3 boyutlu evren görüşü. Bu görüşe göre evren, günlük hayatta da gözlemlediğimiz biçimiyle en, boy ve yükseklik boyutlarıyla sınırlı tasvir ediliyordu.

1 değil, 3 değil, 5 değil tam 10 boyutlu evrenimiz! - Page 2

Einstein ise evrenin 4 boyutlu olabileceğini. 4. Boyutun da zaman olduğunu ileri sürdü. 4. Boyutun neden zaman olduğunu şöyle açıklayabiliriz: durmaksızın binadan binaya atlayan Örümcek Adam'ı düşünelim. Saat 12:00 da bir evin üstünde bulunan örümcek adamın evrendeki konumunu belirlemek için 4. sokak (en), 21 numara (boy) ve yerden 100 metre yükseklikte olduğunu söylemek yetersiz kalır. Bu konum belirleme işlemine bir de 12:00 saatini yani zamanı da eklememiz gerekir. Aksi taktirde Örümcek Adam'ı istediğimiz yerde bulamayabiliriz.

1 değil, 3 değil, 5 değil tam 10 boyutlu evrenimiz! - Page 3

3. boyutu her insan kolay kavrayabilirken, 4. boyutun varlığı veya kavranmasındaki zorluk da tartışılır fakat 10 boyutla tasvir edilen bir evrenin açıklaması gerçekten de aklın sınırlarını biraz zorlar ve hayal etmesi çok güçtür.

1 değil, 3 değil, 5 değil tam 10 boyutlu evrenimiz! - Page 4

Süpersicim teorisi ve bilim adamlarına göre, 5. boyuta bir göz atabilme imkânımız olsaydı bizim dünyamıza temelde benzer ama yine de belirgin farkları olan farklı dünyalar görebilirdik.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.