Hızlanma, şüphesiz bir arabanın getirdiği en heyecan verici faktörlerden biridir. Burada en hızlı araba ile en seri hızlanan arabanın iki farklı terminoloji olduğunu açıkça belirtmek isteriz. En seri hızlanan, arabanın belli bir sürede hızlanmasını ifade eder ve en hızlı, arabanın maksimum hızını ifade eder.


 Son on yılda,100 km'yi 3 saniyenin altında katetme kabiliyetine sahip birçok otomobil piyasaya sürüldü. Dünyanın en seri hızlanan arabalarının en üst kademesi söz konusu olduğunda ise, 3 saniyede 100 km katmek neredeyse sıradan hale geldi.

Maksimum hıza ulaşmanın en seri hızlanmaya ulaşmaktan daha kolay olduğunu hatırlatmak önemli. Bunun nedeni, en yüksek hız söz konusu olduğunda büyük bir motorun en önemli rolü oynamasıdır. Öte yandan, çekişi en üst düzeye çıkarmak ve gücü hemen kesmek zordur. Otomotiv mühendisleri ve uzmanları, her zamankinden daha hızlı hızlanma elde etmek için sürekli olarak gelişmiş elektronikler, hafif malzemeler, lastik bileşikleri ve yüksek performanslı teknolojiler üzerinde çalışıyor.


Biz de Teknolojioku olarak dünyanın en seri hızlanmasına sahip otomobillerini sizler için listeledik. İçlerinde 1.1 saniyede 100 km hıza ulaşan otomobil modeli dahi var!


İşte dünyanın en seri hızlanan otomobilleri!

Koenigsegg Regera (1510 hp)


2016-2017 AWD OTOMATİK EURO6


0-100 Hızlanma: 2.8 sn

Nissan GT-R Nismo (600 hp)


2016-2017 AWD YARI OTOMATİK EURO6 3 KAPI


0-100 Hızlanma: 2.8 sn

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.