Güncel

15 bine yakın yeni zararlı Android’i hedef alıyor!

Android'deki zararlı sayısı gün geçtikçe çoğalıyor.


Kaspersky Lab veritabanlarına eklenmesi ile öğrenilen bilgilere göre 3 ay içinde 15 bine yakın zararlı Android'i hedef aldı. İstatistiklerin bu şekilde çıkması virüs yazılımcılarının mobil cihazlar için daha çok çalıştığını gösteriyor.

Bu zararlı yazılım, Android cihazları hedefliyor ve zararlıların neredeyse yarısı(%49), telefonlardan veri (kişi isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları vb.) çalıyor. Zararlı kullanıcılar tarafından tercih edilen sunuculardan ek modeller çekebilme yeteneğine sahip olan çok fonksiyonlu Trojan'lar oluşturuyor.

1348058861_android-virus.jpeg

Android'de ki zararlı yazılımların dörtte birini SMS virüsleri oluşturuyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde tespit edilen Android tehditlerinin %18'i ise, zararlı kullanıcılara, virüsün bulaştığı cihazın tüm kontrolünü alma imkanı verdi. Bu programlar, mobil cihazların botnet'lerini oluşturmakta kullanılıyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Yuri Namestnikov, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

"Yakın gelecekte, Android' i hedefleyen daha etkili ve tehlikeli zararlı yazılımlar bekliyoruz. Var olan trendlerden yola çıkarak, siber suçluların ileride daha kişiselleştirilmiş saldırılar yapmaya doğru kayacaklarını tahmin ediyoruz. Özellikle kullanıcıların kredi kartlarından para çalabilecekleri gizli bilgileri arayan zararlı yazılımların miktarı artacak" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.