Televizyonun kökeni 1800’lü yılların son çeyreğine dayanır. İlk ilkel çalışmalar o zaman başlamıştır. Ancak dünyanın ilk televizyon yayını 1926 yılında yapılmıştır. Aşağıdaki görselde, 1926 yılında dünyanın ilk televizyon yayının yapılması için hazırlıkları görüyorsunuz.

Ve tabii ki ilk televizyonlar son derece ufak ve siyah-beyaz ekranlara sahipti. Uzaktan kumanda, kanal hafızası, farklı anten teknolojileri ve uydu alıcısı gibi şeyler için henüz çok erkendi.

Renkli ekrana sahip ilk televizyon, 1950’lerin başında satışa çıktı. Bu tarihler aynı zamanda ülkemizde ilk televizyon yayınlarının yapıldığı yıllardır. Renkli ekran 1950’lerde çıkmasına karşın, yaygınlaşması çok zaman aldı. 1960’lara gelindiğinde henüz daha televizyon kullananların yarısı renkli ekrana geçmişti.

Kablolu kumandalar tabii ki o dönemin kanayan yarasıydı. Kanal değişimi, ses yükseltip alçaltma işlemleri için kablolu bir kumandaya ihtiyacınız vardı. Aşağıda örneklerinden birini görüyorsunuz.
1955-1960 yılları arasında kablosuz kumandalar için bir geçiş dönemi olmuştu.
İlk örneklerine daha erken ulaşılsa da herkesin alabileceği düzeye gelmesi yaklaşık 5 yıl kadar sürdü. Aşağıda ilk kablosuz televizyon kumandalarını görebilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.