Güncel

2 Doz BionTech aşısı olanlar için 3.doz aşı zamanı açıklandı

Uzmanlar, 2 doz BioNTech aşısı olanlar için üçüncü doz aşıya ne zaman başlanacağını açıkladı. İşte detaylar.

2 Doz BionTech aşısı olanlar için 3.doz aşı zamanı açıklandı

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çok önemli bir rol oynuyor. Vatandaşlar bir süredir sistemli bir şekilde iki doz aşılarını oluyorlar. Sağlık bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz dönemlerde iki doz aşı olanların bit hatırlatma dozuna ihtiyaçları olacağından söz etmişti. 

Bu kapsamda sağlık bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme yapıldı. Hürriyet'in haberine üçüncü dozla ilgili akılda kalan soru işaretleri de giderilmiş oldu. 

Üçüncü doz aşı hakkında soru işaretleri giderildi

2 Doz BionTech aşısı olanlar için 3.doz aşı zamanı açıklandı - Resim : 1

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli üçüncü doz hakkında: "Normalde vücut bir enfeksiyonla karşılaştığında, onu vücuttan atabilmek ve yenebilmek için şiddeti bir tepki verir. Yendikten sonra da şiddetli tepki halini sürekli olmasının kendisine zarar vereceğini bildiği için bu enfeksiyon etkeni kontrol altına alındıktan sonra vücut tekrar aşırı tepki halinden normale döner, ama aynı etkenle tekrar karşılaşma olasılığına karşı bu sefer çok daha hızlı bir şekilde yanıt geliştirebilecek bir bağışıklık belleği oluşturur. Siz o karşılaşmadan ne kadar uzaklaşırsanız, verilen tepkinin düzeyi o kadar düşmeye başlar. Yani nedir bunlar, antikorlar ve aktive olmuş "t" hücreleri. Ama vücudun belli bölgelerinde antikor üretecek olan bellek devreye girmek üzere yedekte tutulur. Aynı durum aşı ile uyarılan bağışık yanıtlar için de söz konusudur. Zaman içerisinde antikor düzeyleri düşer. Ama tekrar karşılaşma halinde hızlı bir şekilde yükselir. Kalan belleğin vereceği yanıtlar enfeksiyonun oluşumunu engellemese bile, enfeksiyonun vücutta büyük hasar ya da ölüm gibi beklenmeyen sonuçlarını çoğu zaman engeller. Gerçek yaşam verileri (Amerika ve İsrail) özellikle bağışıklık sistemi daha düşük düzeyde yanıt verebilen ileri yaş grupları olmak üzere antikor hücrelerinin aşıların etkililiğinin altıncı aydan sonra azaldığını gösterdi. Bu nedenle Türkiye’de de belleği tazelemek ve güçlendirmek için aşıların etki düzeyini yükseltebilmek için ikinci doz aşıdan 6 ay sonra hatırlatma dozu yapılma kararı alındı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de aşılamaya Nisan ayında başlanmıştı. Bu kapsamda ikinci dozdan sonraki 6 ay Kasım-Aralık aylarına işaret ediyor. Dünya çapında da bazı ülkelerde üçüncü doz aşamasına başlandı.  İsrail, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler üçüncü dozları uygulamaya başladı bile.

 
Yorumlar
Hackerlar
Sayın arkadaşlar bir biontech araştırmanız öneriyorum ve çeviri programı araştırın bu teknoloji aşısı insan kaynakları robotlaştırmak istiyorlar 😠😠😠😠😠😠 uymayın bunlara
Cevapla
Mk-ultra
Geç kalmadan bizde de aşılama yapılmalı 3.doz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.