KÖPRÜ VE OTOYOLLAR SATILDI

Tarihin en büyük ikinci özelleştirmesi olan köprü ve otoyolların Özelleştirme ihalesini 5 milyar 720 milyon dolarla Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı kazandı.

DENİZBANK RUSLARIN OLDU

Bir zamanlar Zorlu Grubu'na ait olan ancak 2006 yılında Fransız-Belçika ortaklığı Dexia'ya satılan Denizbank bu kez de Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'a 3.54 milyar dolara satıldı.

EFES ile SABMILLER ORTAK OLDU: Dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi İngiliz SABMiller, Efes’e ortak oldu. SABMiller Efes'in yüzde 24 hissesini alırken, buna karşılık Rusya ve Ukrayna’daki 1.9 milyar dolarlık bira operasyonlarını Efes'e devretti. Geçtiğimiz yılın sonunda duyurulan işbirliği anlaşmasının imzaları bu yılın Ocak ayında atıldı.

SABANCI'YA YENİ ORTAK

Sabancı Holding şirketlerinden Enerjisa'da ortaklık değişimi oldu. Enerjisa'da Avusturyalı Verbund yerine ortak olarak Alman E.ON geldi. E.ON, Verbund'un yüzde 50 hissesini satın alacak. Enerjisa Enerji A.Ş. bünyesinde, Enerjisa Enerji Üretim, Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış ve Ticaret, Enerjisa Elektrik Dağıtım ve Enerjisa Doğal Gaz Toptan Satış olmak üzere 4 operasyonel şirketi bulunuyor. Şirketin sitesinde yer alan bilgiye göre Enerjisa şirketlerinin 2011 yılı konsolide satış cirosu 3,7 milyar TL’ye seviyesinde.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.