2012 yılının en iyi icatları ! - Page 1

MIT’den beş öğrenci ve profesörleri Kripa Varanasi, cam, seramik, metal ya da plastik yüzeyleri ekstra kaygan hale getiren LiquiGlide isimli bir madde üretti. Bitki temelli bu madde sayesinde artık şişeden dökülmeyen ketçap mağduriyeti ya da kanatlardaki buzlanma nedeniyle ertelenen uçak seferleri olmayacak.

2012 yılının en iyi icatları ! - Page 2

Tasarımcı Gabriele Diamanti, özellikle temiz suya erişimin çok zor olduğu Üçüncü Dünya ülkelerinde kullanılmak üzere güneş enerjisiyle çalışan Eliodomestico arıtım cihazını geliştirdi. Şu anki modellerin yarı fiyatına mal olan ve verimliliği yüzde 67 daha fazla olan bu cihazın tasarımı da açık kaynaklı. Yani yerel üreticilerin tasarımı dilediği gibi kullanması ve geliştirmesi mümkün.

2012 yılının en iyi icatları ! - Page 3

Ukraynalı dört öğrenci konuşma ve işitme engellilerin, işaret dilini bilmeyenlerle iletişim kurabilmesine izin veren bir eldiven geliştirdi. Eldivenler işaret dilini anlayarak akıllı telefonlara yazılı metin olarak gönderiyor. Telefondaki bir yazılım da bu yazılı metinleri konuşmaya çeviriyor.

2012 yılının en iyi icatları ! - Page 4

‘Sanal bebek’ Tamagotchi’leri hatırlıyorsunuz değil mi? O şirin yaratıkların üreticisi Bandai şirketi, işi bir adım daha ileriye taşıyarak bu köpecikleri yarattı. Önce iPhone’unuza TechPet uygulamasını indiriyorsunuz. Sonra telefonu robot köpek bedenine monte ediyorsunuz ve en iyi dostunuz yanınızda. Köpeğinizi ekrana dokunarak besleyebilirsiniz. O da iPhone’un kamera ve mikrofonunu kullanarak sizin verdiğiniz emirleri algılayabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.