Science dergisinin yayımından sorumlu, Amerikan Bilim Geliştirme Birliği’nin hakem heyeti, Higgs’in parçacıkların ve güçlerin arasındaki ilişkileri açıklayan evrensel teori olan parçacık fiziği standart modelindeki hayati rolü nedeniyle yılın en önemli bilimsel ilerlemesi olduğunu belirtti. Dergide, “Higgs’in gözlemlenmesi standart modeli tamamlıyor. İlerlemenin önündeki tek büyük soru bunun parçacık fiziğinde yeni bir keşifler çağının başlangıcı mı yoksa ömrünü tamamlamış bir alanın jübilesi mi olduğudur” denildi.

Ancak Sibirya’da bundan 74 bin yıl önce ölen bir kız çocuğunun kemikleri üzerinde yapılan ve Denisovalılar denilen nesilleri çok uzun zaman önce tükenen bir insan türünün bulunmasını sağlayan teknolojik adım birinciliği hak etti. Bir el parmağından geriye kalan mercimek büyüklüğündeki bir kemik parçası ve iki azı dişi fosili bulan bilim insanları, kızın tüm DNA sıralımını mükemmel bir netlikle ortaya koymayı başardı. Böylece kızın yeni bir insan soyuna ait olduğu da kanıtlanmış oldu.

Böylece aynı zamanda bilim insanları ilk kez iskelet kalıntılarına değil, DNA kanıtlarına dayanarak yeni bir insan türünün varlığını da kanıtlamış oldu. Almanya’nın Leipzig şehrinde bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Matthias Meyer’in geliştirdiği bu yeni teknik sayesinde araştırmacılar en küçük hataları bile ortadan kaldırmak için kızın DNA’sını 31 kez sıraladı.

Dergide, “Bu sonuçlar Denisovalıların şu an dünyada olan bazı insanların atalarıyla çiftleştiğini teyit etti. Güneydoğu Asya’da yaşayan insanlar DNA’larının yüzde 3’ünü Denisovalılardan miras aldı. Genom aynı zamanda küçük kızın tipinin nasıl olduğunu da gösterdi: Kahverengi gözler, kahverengi saçlar, kahverengi ten. Dahası ekip DNA sayesinde küçük kızın 74 bin ila 82 bin yıl önce öldüğünü de ortaya koydu. Böylece araştırmacılar ilk kez tarih öncesi bir insanın yaşamı hakkında DNA bilgisi kullandı” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.