2014 yılı teknoloji dünyasında neler yaşandı?

Teknoloji dünyası 2014 yılını oldukça hareketli geçirdi. iCloud hesapları hack'lenen ünlülerin özel görüntüleri internete sızdı. Apple'ın yayınladığı güncelleme iPhone'ları çökertirken, geleceğin para birimi olarak kabul edilen bitcoin dev bir şirketi bat
110
2014 yılı teknoloji dünyasında neler yaşandı? - Page 1

Apple Watch
Apple’ın bu yıl tanıttığı üçüncü bombası da yıllardır konuşulan ama yüzünü dahi görmediğimiz akıllı saatiydi. 349 dolara gelecek yıl satışa sunulması beklenen Apple Watch ile telefon görüşmelerinizi saatiniz üzerinden yapabileceğiniz gibi, SMS gönderimini veya Whatsapp sohbetlerinizi de yine saatinizi kullanarak gerçekleştirebileceksiniz.

210
2014 yılı teknoloji dünyasında neler yaşandı? - Page 2

Facebook Whatsapp’ı satın aldı
Facebook, popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'i Şubat ayında 19 milyar dolara satın aldı. Şirketten yapılan açıklamada, WhatsApp'in 12 milyar dolar hisse, 4 milyar dolar nakit ve 3 milyar dolar da opsiyonlu verilecek hisse karşılığında satın alınacağı belirtildi.

310
2014 yılı teknoloji dünyasında neler yaşandı? - Page 3

Whatsapp’a çift mavi tik fonksiyonu
Whatsapp’a gelen son güncelleme çift mavi tik özelliğini de hayatımıza dahil etti. Artık kullanıcılar gönderdikleri mesajlarda tek tik görüyorsa ‘gönderildi ama karşı taraf mesajı almadı’, çift gri tik görüyorsa ‘gönderildi, ulaştı fakat karşı taraf mesajı okumadı’, çift mavi tik görüyorsa da ‘hem mesaj karşı tarafa ulaştı hem de mesaj okundu’ bilgisini alabiliyor.

410
2014 yılı teknoloji dünyasında neler yaşandı? - Page 4

Whatsapp’ta çift mavi tik özelliğinden kurtulmanın yolu
Bu konuda size iki önerimiz var;

1. Örneğin A kişisinden size bir mesaj geldi. Siz Whatsapp'a girdiğinizde onunla olan konuşma penceresini açmadığınız taktirde çift mavi tik simgesini görmesi söz konusu değil; ancak A kişisinin attığı mesajın içine girerseniz mavi tikleri otomatik olarak karşı taraf görmüş oluyor.

2. Hem Android hem de iOS yüklü iPhone'larınızı Uçak Modu'na alarak veya interneti tamamen keserek gelen mesaja bakabilir, daha sonra o mesajı silerek Whatsapp'ı kapatıp Uçak Modu'ndan çıkabilirsiniz. Bu şekilde karşı tarafın mesajınızı okuduğunu anlaması pek mümkün değil.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.